Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Samsung Galaxy Young (2) – ideální společník pro mladou generaci za lidové peníze

Michal Poláček 0

Model Young je nejmladším členem rodiny Galaxy, která už je poměrně rozvitá a sdružuje všechny Samsung přístroje s Androidem. Troufám si říct, že v cenové kategorii do tří tisíc se jedná o velmi dobrou volbu. Až na ten mizerný (prý 3Mpx) foťák …

Řada Galaxy (galaxie) je tahounem největšího výrobce mobilních telefonů, Samsungu, kterému se po 11 letech podařilo vzhledem k masové produkci Androidů sesadit do té doby „nedotknutelnou“ Nokii. Ačkoliv k Samsungu a Androidu mám osobní antipatie, tak v rámci uchování objektivity nebudu řešit systémové ani brandové záležitosti. ;)Balení

Krabička obsahuje přístroj s baterií, manuál, USB kabel a microUSB nabíječku. Jelikož je u výrobců módní omezovat obsah, (bohužel) chybí sluchátka. Alespoň ty pecky tam mohli „kluci korejští“ dát.

Vzhled

Jedná se o sympatické a elegantní vajíčko, přístroj se v jedné ruce i vzhledem k příjemné váze dobře drží. Po pravé straně najdeme pouze zapínací tlačítko, na levé ovládání hlasitosti. Přední část obsahuje tradičně tři tlačítka, tolik typická pro Androidy. Záď tvoří lesklý výměnný kryt s čipem fotoaparátu a hlasitý reproduktor. Telefonu by na boku slušelo i tlačítko fotoaparátu. Vzhledem k low-endovému zaměření smartphonu a redukčnímu trendu výrobců je ovšem tento poznatek irelevantní.

Obrazovka

Velikost displeje 3.27″ v dnešní dobře nepatří k největším, nicméně vzhledem k rozměrům samotného přístroje je odpovídající. Technologie TFT a rozlišení 480 x 320 bodů (HVGA) patří také k jistému standardu. Co potěšující není, že obrazovka zvládá pouze 262 000 barev. (Identické množství barev měla Nokia N70 z roku 2005) Reputaci alespoň napravuje kapacitní dotykový displej.

Výkon

V Samsungu Galaxy Young druhé generace tepe jednojádrový procesor o taktu 1GHz, který zaručuje slušný výkon v rámci běžného používání. Obrovská operační paměť 768 MB navíc pomáhá k poměrně svižnému běhu systému. Vestavěná akcelerace 3D grafiky a polohovému čidlu umožňuje také hladké hraní her.

Rozměry

Velikost 109 × 59 × 12,5 mm a váha 112g modelu GT-S6310N jsou kompaktní. Díky svým rozměrům se vejde se téměř kamkoli. Ne každý má zájem o veliké pádlo, přece jen slovo mobilní telefon nebylo vybráno pro tento typ elektroniky vybráno náhodou a domnívám se, že trend bude brzy opět sestupný, co se týče velikosti.

Rozhraní

Prostředí Android 4.1 Jelly Bean s typickou Samsung nadstavbou Touch-Wiz není typické pro tuto cenovou kategorii. Naprostá většina Androidových přístrojů běžně pracuje s verzí 2.3 Gingerbread. K dispozici jsou ovládací prvky pro snadné fotografování, oznámení, se kterými lze provádět další akce, a přizpůsobitelné miniaplikace. Snadný režim vám umožňuje jednoduše přistupovat k hlavním funkcím na domovské obrazovce, jako jsou oblíbené kontakty, aplikace, vytáčení telefonních čísel a další funkce. Intuitivní a inovativní pohybové uživatelské rozhraní rozpoznává jednoduché pohyby, pomocí nichž lze pohodlně ovládat funkce mobilního telefonu. Služba Game Hub Lite vám poskytuje snadný přístup k prémiovým hrám, které využívají špičkové technologie společnosti Samsung. Pomocí služby ChatON můžete propojit všechny své mobilní telefony prostřednictvím jednoho komunikačního programu, který umožňuje zasílání textových zpráv přátelům a také sdílení videí, obrázků a hlasu. Pomocí služby Dropbox můžete odkudkoli přistupovat ke svým důležitým souborům a snadno je odesílat, upravovat a sdílet. Služba Cloud v0.5 synchronizuje vaše kontakty, záložky, nastavení, SMS a další obsah ve všech vašich zařízeních. Tento obsah se ukládá a zálohuje do cloudu a můžete k němu přistupovat odkudkoli prostřednictvím webu.

Konektivita

Telefon se s výjimkou absence LTE připojí téměř všude. Wifi a microUSB je v dnešní době standardem, dále nechybí ani GPS. Mobil také zaujme Bluetoothem 3.0 a NFC, což už tak běžné v této cenové kategorii není.


Fotoaparát

Zařízení na zadní straně disponuje třímegapixelovým fotoaparátem, který nabízí fotografie s rozlišením 2048×1536. K dispozici je automatické (pevné) ostření, ale to je asi tak všechno pozitivní co o kameře mohu říci. Jsem přece jen zvyklý na jinou kvalitu mobilního fotoaparátu. Fotografie na displeji nevypadají vůbec vábně, v počítači je to maličko lepší. Upřímně v porovnání s 2MP X2-02 mě více zaujaly ty z Nokie. (viz Jak fotí) Z praktických důvodů by neuškodil ani základní blesk. Kamera všem na momentky ze života studenta postačí.

Zvuk

Vedle čočky fotoaparátu se nachází hlasitý reproduktor, zřejmě i na úkor blesku. Zvuk nepatří k nejlepším, nicméně ani k nejhorším, přece jen stále hovoříme o low-endu.

Výdrž

Co potěší, je baterie o kapacitě 1300mAh a celková výdrž zařízení. Při střídmém používání se mi podařilo dokonce dosáhnout i týdne. V porovnání s Lumia 820 má tento drobeček nadupanější baterii,  a to má o několik tříd horší displej.
Plusy

 • sympatická velikost
 • výdrž
 • NFC
 • snadný režim

Mínusy

 • kvalita fotoaparátu
 • mizerný displej

Technické specifikace

 • Rozměry: 109 × 59 × 12,5mm
 • Hmotnost: 112g
 • Displej: 3,27″, 320x480px, kapacitní
 • Paměť: 4GB vnitřní paměti + rozšíření microSDHC až 64GB kartami
 • Procesor: Broadcom BCM21654G (1× Cortex-A9, 1 000 MHz, 40nm)
 • Akcelerace 3D grafiky: Broadcom Videocore IV
 • Fotoaparát: 3Mpx (2048×1536), autofocus
 • Konektivita: microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, GPS, NFC

Závěr

Samsung GT-S6310N alias Galaxy Young je hezký drobný telefon pro mladší ročníky s přijatelnými specifikacemi za lidovou cenu. Zkušené uživatele nijak zvlášť neohromí, nicméně jedná se o sympatický přístroj, který může svého majitele mile překvapit. Mobil lze na e-shopu zakoupit za 2 799 Kč ve třech barevných variantách. K dispozici je rovněž méně vybavenější dual SIM varianta (6102) za 3172 Kč.

Za zapůjčení modrého Samsung Galaxy Young děkujeme našemu partnerovi Agora DMT.

Komentáře jsou uzavřeny.