Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Komentář: Zpátky v čase – Android, Belle a Windows Phone

Michal Poláček 0

Uběhly celé dva roky a již tenkrát jsem na tehdejší svůj blog a facebook napsal duchaplný komentář, kterým jsem srovnal tehdejší a dnešní hvězdu HTC HD2 s Nokií N8.

Psal se rok 2011 a moje touha po technice byla na maximální úrovni. Uvnitř jsem měl neskutečnou potřebu flashovat telefony, a tak jsem „týral“ svou N8 až mi ji bylo líto. Nakonec jsem našel HTC HD2, která je dodnes legendou mezi telefony! Rozhodl jsem se to nepřepisovat a nechat to tak jak to je, ale přidat komentář s odstupem času.
Po 4 dnech androidího nášupu musím konstatovat, že Nokia bude pro mě stále jedničkou. (N8 + HTC HD2 Android/WP7)

 1. Výdrž baterie u Nokie díky malému displeji je tak vysoká, že když jsem většinou na GPRS (5:00 – 14:00), mám dost energie na zbytek dne. U Androidu jsem rád když dojdu ve 2 domů a mám procento a musím se strašně omezovat.

Pro zástupy kritiků musím konstatovat, že se jednalo o Android 2.3.5, kde jsem si uvědomoval, že to byl port z jiného telefonu a dlouhá výdrž se ani čekat nedala. V té době ale bylo hodně telefonů s androidem co bojovalo s výdrží na jeden den. N8 mi dodnes vydrží 2 dny s tím, že se nebojím volat a být na internetu (při rozumném zacházení).

 1. Velký displej má své výhody, ale opět je tu problém s velkou spotřebou energie.

Tak tohle je záležitost, se kterou bojují telefony dodnes. Ovšem dnes je to tak, že při nadprůměrném zatížení telefon den vydrží, někdy i déle, což se dá považovat za pokrok. Tento bod byl ovšem také mým hlavním krokem ke změně. Nokia nedokázala udělat kvalitní telefon se Symbianem a velkým displejem. 808 PureView přišla zkrátka pozdě!

 1. Líbí se, že v Marketu má Android spoustu aplikací bez ohledu na kvalitu. 
  Na co jsem si vzpomněl, našel jsem kvalitní free ale i placenou verzi. Nokia Store má taky vše, jen něm mohlo být více app, a hlavně nedávat přemrštěné ceny. Nokia Store se nachází v bodě před zrušením. U marketu mi vadí, že cena je psaná v „cca korunách.“
 2. Srovnání Belle a Androidu ve funkcích jsou systémy velice podobné a kvalitní
V samotném jádru oba umí posílat SMS, telefonovat a pracovat s 3G. 
 
 1. U androidu se mi líbí, že aplikace umí manipulovat s procesorem (taktovat) za pomocí posuvníku a výsledek je okamžitě znát

Samozřejmě je zapotřebí ROOT, který si dnes udělá každý, ne každý jej však chce nebo si na něj netroufne. Funkce se dá využít například v noci, kdy z procesoru využijete třeba jen 10%, což na jisté úkony postačí a vede k delší výdrži baterie.

 1. Nokie, konkrétně N8, má lepší fotoaparát ovšem naopak u androidu se mi líbí, že nemusím neustále přepínat režimy (makro, normal) prostě se přepíná automaticky.
Ať mám telefon 5 nebo 10 centimetrů od objektu u androidu je vždy obraz v rámci možností ostrý.
 
 1. U marketu je skvělá funkce díky Googlu, a to provázání a synchronizace na marketu (PC) projíždím app a klikám na instalovat a do telefonu se dávají samy
Tuhle funkci miluji dodnes.
 
 1. U androidu se mi líbí možnost ihned zálohovat fotky na web, což umožňují i Windows Phone.
Využívám dodnes je prostě paráda, že i když telefon utopím nebo ho ztratím, svá data mám „někde“ schovaná.
 • Když porovnám v rychlosti oba telefony, tak u androidu jsou aplikace rychlejší a svižnější. (lepší HW)
 • Rychlost načítání webovek je po několika testech stejná, někdy dřív, android někdy Symbian. U Nokie je škoda, že nepodporuje plný Flash a má jen jakousi lite verzi
 • Takže takový můj finální rozsudek. Oba telefony jsou skvělé, u Androidu mi vadí velká spotřeba energie při plném využití telefonu.
 • U Nokie absence flashe, i když tam „něco“ je, a hlavně přemrštěné ceny v Store.

WP7 jsem udělal rychlý proces … Musím však uznat, že systém je to přehledný a svižný ovšem co mi pije krev je nutnost propojení s LiveID a Zune software, jinak bych jej bral. Ale takhle tomu něco chybí. Občas se mi zdálo, že když někdo nadává na Symbian, že než  se prokliká k nabídce, tak zde jsem ji pro jistotu ani nenašel 😀 A nebo našel ale po delší době nebo na místě, kde bych ji nečekal.
S Windows Phone se Nokia vydala podobným směrem jako Apple. Jenže nakonec začal padat na úroveň androidu. Uživatelé chtějí rychlý a stabilní telefon, ovšem také chtějí funkce, které by za požadovanou cenu měly být dostupné.
Ve finále si každý přijde na své a pocítí výhody a nevýhody na vlastní kůži, případně je mu to jedno a je rád, že telefon má 🙂 I přes rozdílné HW parametry si mezi sebou mohou tyto dva telefony dát takový malý souboj.
Dnes mám lepší pohled na věc, ale v jádru to pořád cítím stejně.

Autor: Jan Garaj