Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Komentář: Konečně tablet a tabletofon … Proč to trvalo tak dlouho?

Michal Poláček 0

Proč to nešlo? Ptám se. Narážím tím na chování Nokie, resp. Microsoftu v uplynulých třech letech. Impulsem pro založení tohoto webu právě bylo i jisté dokončení deformačního procesu zavedeného výrobce –  přesně 3.9.2013.
Jako velkého fanouška značky se mě to dotklo, protože jsem okolo Nokie brouzdal 5 let. Zamyslel jsem se tedy nad úlohou Stephena Elopa z Microsoftu, který mimo jiné byl zakoupen i s celou mobilní divizí a je velmi reálné, že převezme Microsoft po showmenovi Stephenu Balmerovi. Každopádně i Microsoft mě zklamal a dal mi logický důvod, proč jsem neměl právě na webu týkajícího MS setrvávat. Když jsem si postupně začal skládat střípky událostí, které se staly, tak mi došlo, že zkrátka to byl dobře propočítaný kalkul jak potopit celosvětově uznávanou značku, mimo jiné stále ve světové TOP50.
Začalo to v září 2010 na Nokia World, očekávali jsme tablet, ale Nokia přišla s překvapivou informací, že končí Symbian a MeeGo a výrobce vsadí vše na jednu kartu – Windows Phone. Problémem jaksi bylo, že přístroj Nokia Lumia 800 přišel na trh až po roce, tedy roční proluka bez hmatatelných výsledků. Navazovalo ujištění, že Symbian a MeeGo budou mít zajištěnou podporu do roku 2016. Je to jako s politikou, jen na úrovni globální firmy, ano – podpora skončí v roce 2014.
V roce 2010 přišla na trh Nokia N8, telefon s 12Mpx foťákem, xenonovým bleskem – konečně a novým Symbianem (S^3). Také se objevila N9, kterou pohánělo MeeGo, nástupce Maema, v unibody designu z polykarbonátu, který proslavil telefony řady Lumia a udává trend dodnes. S MeeGem právě měl být i představen tablet (a měli také jej měli prý těsně před představení), každopádně už víme, že za to i svou měrou mohli i akcionáři.
V roce 2010 vznikl i zárodek Jolla Inc., právě z vývojářů MeeGo. Naděje se ubíraly k poslednímu Symbianovému telefonu svého druhu – Nokia 808 Pureview, představen nečekaně na Nokia World 2011 jako pecka, sklidil velké ovace. Přinesl 41Mpx fotoaparát s technologií PureView, která se využila v Lůmiích s Windows Phone 8. 1020 má v podstatě identický čip, jen menší. Tento telefon se podařilo „zabít“ vysokou cenou. Telefon vydržel na trhu zhruba půl roku, Symbian se přejmenoval na Nokia Belle, tedy podařilo se tento operační systém, který si Nokia držela od roku 2002 (7650), defacto deset let, úplně upozadit. Ano, hromada lidí na něj nadávala, ale po přepracování právě v letech 2010, 2011,2012 – S^3 (ne, není to Samsung), Anna, Belle byl konečně použitelný a mohl konkurovat Androidu, který byl v této době na vzestupu. Nokia zkrátka Android nepotřebovala. Vzhledem k důvodům, že se novému systému Windows Phone ala iOS po Microsoftovsku vznikají různé spekulace a implementace ostatních systémů do přístrojů, unikly jisté informace o Nokiích s Androidem, že se testoval – spekulace Newkia, ale filosofie vedení byla jednoznačná – Windows Phone. Jakmile začaly přerůstat tyto snahy, Microsoft dílo dokonal a mobilní divizi koupil za směšných 6 miliard eur, tedy o 2 miliardy levněji než Skype!
Zaručil se sice, že značku zachová do 10 let, ale nikdo smlouvu o odkupu dosud v plném znění neviděl, z Nokie v podstatě zbyla jen infrastruktura Nokia Siemens Network a je znovu na začátku – jako s pneumatikami.
Dostávám se tedy do roku 2013, 22.10, Micronokia představuje modely Nokia Lumia 1520 a 2520. Nižší je tabletofon, vyšší tablet. Teď se dostávám k otázce  Proč to tak dlouho proboha trvalo? Tableton je šestipalcový, má 2,2GHz procesor, což je posun kupředu, co se týče systému, jedná se o Windows Phone 8 GDR3. Tablet je naopak vybaven Windows RT – který samotný Microsoft v podstatě odepsal, protože skrze jeho vlastní tablet Surface RT neuspěl … Brand Nokia mu dává naději, že třeba trošku prorazí.
Na kvalitě Nokií se nezměnilo nic – jen se to dělá jinde jako všeobecně v globalizovaném světe jde o maximalizaci zisku za pokud možno nejnižších nákladů, a hlavně aby to vydrželo pouze v záruce (jako všichni výrobci spotřební elektroniky), ale to už jsem odbočil, na tuto problematiku se zaměřím v jednom z dalších komentářů, není to tak černobílé, jde i o určité vykořisťování prudce se rozvíjecících se ekonomik.
Každopádně všechny peníze budou po ukončení transakce plynout pouze do Microsoftu. Samotnému Stephenu Elopovi byla dle slíbena vysoká odměna za prodej firmy, není ovšem nikde napsáno CO KDYBY by se Nokii dařilo. Třeba to myslel dobře, že Nokii pomůže, ale fatálními rozhodnutími, kterými uspokoval investory lačnícími po zisku, ji zkrátka položil. A asi bych pro tentokrát skončil na tomto místě, Windows Phone se postupně zvědají a jsem přesvědčen, že pod tradičním brandem Nokie, podpory Microsoftu a stabilního hardwaru mohou ukrojit významný podíl Androidu (v současnosti zahrnují Widle 14%)  s více než 70% tržního podílu. O budoucnosti se hovoří jako o změně brandu na Lumia, tedy vyřazení značky Nokia z pole chytrých zařízení až na řadu Asha, ze které se vytvořil nový systém pro hloupé tzv. feature telefony s přichodem modelu Asha 501. Článek je postaven na teoriích, které v retrospektivním hledisku dávají smysl.
Závěrem
Nejedná se o oficiální informace, nýbrž o šplouchy z kuloárů viz přísloví, že na každém ze šplouchů je pravdy trochu, ale kdo sledoval v uplynulých třech letech diskuze a novinářské spekulace, tak rozhodně tuší na jaké věci narážím. Jedná se o komentář a nikomu svůj názor nevštěpuju, právě naopak. Nemyslím si to pouze já, ale i kolegové – ať už bývalí, nebo současní. Jsem přesvědčen, že si každý udělá obrázek o situaci, která vygradovala 3.9.2013, byl to šok, ale čekal jsem to, nicméně do poslední chvíle jsem tomu nevěřil … Je možné, že se akvizice zathrne zásahem shůry (deux-ex-machina) v pojetí vyššího orgánu politického trhu, ale jelikož je Nokia teď úplně něco jiného bez patentů, které přinášely exkluzivitu Nokia Lumia na poli Windows Phone, takže pochybuji, že se tak stane, každopádně je to tvrdý byznys a chyby se neodpouští. Nokia zaspala dobu, nicméně dávala do telefonů zastaralý hardware, software, ale byla také špatně vedena a ustrnula na monopolu než přišel iPhone, v jakési byla už  v roce 2004 viz článek od Matkala, mého bývalého vedoucího, kterému jsem vděčen za to, že mi dal v roce 2007 šanci začít psát nahlédnout pod pokličku mobilního byznysu. Ano a v tomto roce geniální vizionář Steve Jobs vymyslel pro BFU dotykový iPhone s jednoduchým systémem ovládání, když na to mrknete blíže Windows Phone se inspirovalo v iOS více než si myslíte.  😉  Zkrátka americký způsob myšlení je prostě primitivní, zároveň účelný, ve výsledku geniální. V této souvislosti mě napadá slogan Nokie z roku 2010. „It’s not techlogy, it’s what do you with it!“ A vooo, tom to je. 😉