Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Uživatelské zkušenosti: Nokia 700 vs N97 mini … Krátké zamyšlení o budoucnosti Symbianu. Ještě stále není mrtvý!

Michal Poláček 3

Jako náhradu za v rámci záruky neopravitelnou Nokii C6-00 jsem si v MobilPohotovosti pořídil Nokii 700 s (bohužel) zavrženým Symbianem Belle. Co si o ní myslím po měsíci aktivního využívání?

Mojí původní C6-00 zkolaboval flex kabel týden před koncem záruční lhůty a po odeslání do Prahy mi bylo sděleno, ze flexy došly a že telefon nelze opravit, tudíž mi dle zákona museli vrátit peníze. No neberte to, pět tisíc na ruku za telefon, který se dnes bazarově prodává za 1500.
Sice mám telefonů cca 600, ale C6-00 z nich byl hardwarově nejvyspělejší, takže jsem potřeboval náhradu. Volba systému pro mě byla jednoduchá, levné Androidy se zasekávají, iOS a BlackBerry si nemohu dovolit, Windows Phone je na mě příliš strohý (a nemám rád S. Elopa…) a na jeho staršího sourozence s přídomkem Mobile je na můj vkus příliš málo HD her, respektive minimum. Tak jsem zůstal u Symbianu.
Zde jsem se rozhodoval mezi Nokií E7, 701 a 700. E7 má 680 MHz procesor, 256 MB RAM, QWERTZ klávesnici, velký displej a 8 MPx fotoaparát bez autofocusu, 701 má 1,3 GHz, 512 MB RAM, o trochu menší displej než E7 a 8 MPx fotoaparát s autofocusem … Sedmistovka je ze všech symbianových smartphonů nejmenší, takže má z trojice vzhledem k identickému rozlišeni všech tří modelů (640×360) nejjemnější displej, po stránce výkonu je shodná se 701, ale má ze všech nejhorší foťák (5 MPx bez autofocusu). To. že byla ze všech nejlevnější (jen 1890,-) a fakt, ze vlastním externí QWERTY klávesnici (Nokia SU-8W) byly rozhodující faktory pro výběr tohoto drobečka.
První dojem
Než jsem si telefon koupil, chtěl jsem si ho vyzkoušet. Byl pravděpodobně po čerstvém flashi na nejnovější verzi Symbianu Belle – Feature Pack 2. Ihned po zapnutí mě požádal o zadání účtu Nokia, vysvětlil mi všechny výhody atd. Poté mi přišla informační SMS o tom, jak mi budou docházet zprávy obsahující různé tipy a triky k telefonu. Asi to byl vtip, od té doby mě žádný tip ani trik nedošel. Pak už jsem se dostal do samotného prostředí telefonu a čekalo mě velmi příjemné překvapení. Je to velký skok co se týče svižnosti a intuitivnosti oproti C6-00. Konečně Nokia dodala Symbianu silný hardware a je to prostě poznat. (1,3 GHz a 512 MB RAM + grafický akcelerátor proti 434 MHz a 128 MB RAM na C6). To že to bylo až moc pozdě ponechám bez komentáře.
Pokusy
Spokojen jsem s telefonem došel domů a připojil k němu klávesnici, bluetooth myš a zapojil ho do televize přes cinchový RCA kabel (HDMI bohužel nepodporuje, vysílání obrazu přes Wi-Fi ano.). Ihned zapínám Nokia Store a instaluji jednu aplikaci za druhou. Po zhruba 40ti aplikacích (včetně her) si dám pauzu a zkontroluji svižnost systému. Menu sice trvalo cca 5 vteřin, než se z návalu nových ikon vzpamatovalo, ale poté se rychlost navrátila. Řekl jsem si, že všechno seřadím do složek, jak jsem tomu byl zvyklý u C6-00. Jenže ouha, tady jde evoluce dozadu. Nelze vytvářet složky uvnitř složek, takže úklid byl jen částečný. Protože jsem po chvilce zjistil, ze některé věci, co jsem si do mobilu nainstaloval jsou mi k ničemu, rozhodl jsem se je odinstalovat. Správce aplikací se oproti S60v5 znatelně zlepšil, už nepíše nedostatek paměti hned po startu. Při větším množství je však listování seznamem utrpením, tak radši aplikace odinstalovávám dlouhým stiskem přímo v menu. Další nepříjemné překvapení přišlo po restartu. Rada: Neinstalujte na Symbian žádné aplikace, které se spouští při startu a pokud, tak deaktivujte automatické spuštění. Pokud tak neučiníte, telefon může odmítat vypnout displej po uzamčení telefonu. Problematické aplikace byli u mě Belle Extra Buttons, SPB Mobile Shell 3D a Nokia Sleeping Screen. Problém nevyřešila odinstalace, musel jsem telefon obnovit do továrního nastavení. Nainstaloval jsem všechny aplikace a hry znovu a situace se již neopakovala (zatím).
Porovnání s N97 mini (S60v5)
Abych mohl lépe Nokii 700 popsat, porovnám ji se starším zařízením. Mám ještě jeden S60v5 telefon (bohužel u něj nefunguje nabíjení) a tak porovnám zásadní rozdíly S60v5 a Belle.
1) Prostředí
S60v5 – Má dvě hlavní obrazovky se stejnou tapetou. Na jedné naleznete 5 stejně velkých widgetů (maximálně 2 z nich lze nastavit jako lištu se zástupci aplikací – celkem 8) a hodiny, na druhé jen hodiny. Menu nabídne zobrazení 4×3 aplikace/složky. Strukturu složek můžete vytvářet prakticky do nekonečna. Při podržení tlačítka menu se zobrazí spuštěné aplikace a při odemčení se nezobrazí žádná odemykací obrazovka. Po stisknutí tlačítka menu, jen strohé hlášení, že máte telefon odemknout pomocí odemykacího tlačítka. Grafické odemykání měla tuším z S60v5 jen C6-00.
Belle FP2 – Umožňuje si vytvořit až 6 úvodních obrazovek, v základu budete mít 3, každá z nich může mít vlastní tapetu, můžete na ne umisťovat kolik zástupců chcete a widgety můžou mít proměnlivou velikost. Do menu se dostanete buď hardwarovým nebo softwarovým tlačítkem menu. Na výšku uvidíte 4×3 aplikace/složky, na šířku 2×6.
Správce spuštěných aplikací se polepšil, přesto jsem ale sáhl k externímu rešení (Handy Taskman). Zamykací obrazovka je docela efektní (v porovnání s S60v5, Androidové nadstavby ji mají mnohem efektnějsí…), naleznete na ní analogové hodiny, datum a informace o zmeškaných hovorech, nových zprávách atd. Odemknete ji pouze přetažením doleva/doprava, pokud to však uděláte v rámci pásu s notifikací, dostanete se do příslušné aplikace (Zprávy, Protokol hovoru, apod.)
2) Aplikace
S60v5 – Když Nokia chystala první dotykový S60 telefon – Nokii 5800XM, tak do ní implementovala virtuální klávesnici pro zajištění kompatibility s aplikacemi pro nedotykový S60v3. Proč tato funkce s příchodem oficiálního firmwaru zůstala zachována jen u Java aplikací dodnes nechápu. Pro tyto nové telefony se tedy museli aplikace většinou předělat.
a) Aplikace třetích stran
Nokia N97 mini přišla s předinstalovanými aplikacemi třetích stran jako třeba QuickOffice (bohužel jen pro prohlížení, za editaci jste si museli cca 120,- připlatit), Adobe Reader, Vlingo (hlasové ovládání) a další.
b) Média
O aplikaci Galerie se radši ani nebudu zmiňovat, z mého množství fotek se zbláznila. Nahradil jsem ji mnohem lepší a hezčí aplikací Nokia 3D Photo Browser. Vestavěný videopřehrávač RealPlayer, který v pořádku přehrává 3GP a MP4, vystřídal program UC Video Player. Na přehrávání YouTube se dá sehnat klient, který umožňuje sledování videí v 240p kvalitě. Na 640×360 rozlišení a 3,2″ displeji to ale nevypadá moc hezky. Hudební přehrávač se od dob Feature Packu 1 u S60v3 příliš nezměnil, jen je více přizpůsoben dotykovému ovládání. Neurazí ani neoslní, ale alternativu jsem neinstaloval.
c) Internet
Vestavěný prohlížeč je katastrofa. Kromě podpory Flash Lite jsem neviděl žádný kloudný důvod ho používat, Opera Mini poslouží mnohem lépe. Operu Mobile jsem sice rozjel, ale i se starou verzí 10.1 (Aktuální 12) si telefon stěžoval na nedostatek paměti RAM.
d) Navigace
Ovi Mapy 3.06 někdy nefungují (hlavně po delší době bez restartu), někdy fungují až po několikanásobném restartu aplikace, výjimečně najdou polohu napoprvé. Takhle jsem si spolehlivou navigaci nepředstavoval… Po instalaci alternativního softwaru Sygic problémy zmizely.
e) Zprávy
Nic zvláštního se nekoná, vše je roztříděno do běžných složek a každá zpráva se vám zobrazuje zvlášť. Z této aplikace lze také přistupovat k e-mailům, já ale použil radši ProfiMail od slovenských vývojářů LonelyCatGames.
f) Kalendář
Nabízí měsíční, týdenní a denní zobrazení. Pod seznamem dat se vám vždy zobrazují úkoly, které jste si na vybraný den nastavili.
g) Správce souborů
Je svižný, ale moc funkcí nenabízí. X-Plore (od LCG) nabízí stromové zobrazení, přístup do systémových složek nebo třeba připojení síťové jednotky (Dropbox, FTP, …), navíc je zdarma.
Belle FP2
a) Aplikace třetích stran
Hned po prvním spuštení telefon nabídl QuickOffice (opět jen s možností prohlížení), Adobe Reader, Microsoft Apps Suite (Word, Excel, PowerPoint, Lync, Communicator; první tři zmiňované mi vsak přestaly po dvou týdnech od hard resetu fungovat), Psiloc World Traveler a Shazam (velmi užitečná aplikace pro zjištění právě hrající písničky).
b) Média
Co se týče Galerie se Nokia nepoučila. Stále si neumí poradit s větším množstvím fotek. Tentokrát ji nahrazuji aplikací Nokia 3D Photo Browser ve verzi 2. Jako videopřehrávac je opět využit RealPlayer, nyní vsak disponuje kromě podpory 3GP a MP4 také přehráváním AVI (DivX, XviD) a lepší hardwarovou akcelerací. Navíc, pokud připojíte telefon k televizi, spustí se video v originálním rozlišení. Nevidím důvod ho něčím jiným nahrazovat, chybí mi jen podpora titulků.
c) Internet
Vestavěný prohlížeč je mírně svižnější, přesto jsem raději sáhl po Opeře Mini. A Opera Mobile funguje díky dostatečné RAM dokonale. Jako jednoduchou alternativu lze využít i UC Browser. Ve vývoji jsou ale i další prohlížeče, třeba StarBrowser, AnyBrowser nebo nejmladší Helium Reborn, který je však již delší dobu dostupný pro MeeGo. Na Facebook lze stejně jako na libovolném telefonu s podporou Javy použít oficiálního klienta.
d) Navigace
Stal se zázrak. Navigace se neseká, spustí se a do 30ti vteřin načte polohu. Offline software Nokia Maps Suite 2 ušel velký kus cesty a nechybí mu proti placeným verzím skoro nic (snad jen to, že byli některé služby, jako třeba Počasí odpojeny). Je však jen otázkou času, kdy Microsoft vypne servery pro stahování map a tak nezbyde jiná možnost než doinstalovat jinou navigaci.
e) Zprávy
Konečně se zobrazují jako konverzace s konkrétním číslem jako u konkurence. Navíc se už konečně přestaly přijaté soubory ukazovat mezi zprávami, nyní se vždy objeví ve složce ?://Received Files. Do e-mailu se dostanete pomocí externí aplikace, avšak zde nastal problém, po nastavení schránky se mi telefon i po zapnutí manuální synchronizace samovolně připojoval, tak přišlo opět řešení pomocí ProfiMailu.
f) Kalendář
Kalendář prodělal pouze kosmetické změny.
g) Správce souboru
Stejná situace jako u kalendáře, navíc přidal efekty. Znovu jsem skončil u X-Plore.
3) Hry
S60v5
Tady to zachraňují hry N-Gage 2.0. Neříkám, že je na klávesnici N97 mini ovládání her pohodlné jako na klasické herní konzoli, ale proti dotyku… Bohužel se zde jedná o port přímo z S60v3 a tak se hry spouští naležato v rozlišeni 480×360 (roztažené z 320×240). Vlevo je na displeji je při hraní místo prázdné a vpravo naleznete dvě dotyková tlačítka nahrazující funkci kontextových kláves z S60v3 telefonu. Po zapojení do televize se však zobrazí pouze hra, což beru jako plus. Najdete zde spoustu kvalitních titulů (akční Resident Evil: Degeneration, Brothers in Arms, Star Wars: The Force Unleashed a Metal Gear Solid, závodní Asphalt 4 s multiplayerem, bojovou The One: Sequel, rybaření Hooked On: Creatures Of The Deep, akční arkády jako System Rush Evolution, Snakes Subsonic, simulátory péče o mazlíčky The Sims 2 Pets a Dogz, nebo i původně online hratelnou deskovou hru Reset Generation). V roce 2011 však Nokia vypnula veškeré služby a tak nyní dostanete N-Gage hry do telefonu pouze neoficiálně. Kromě N-Gage, fungují na Symbianu S60v5 i emulace ruzných konzolí, jako třeba GameBoy Color a Advance, PlayStation X, Sega Megadrive, dokonce existuje i emulátor DOSu – fungují tedy i některé hry pro MS-DOS a staré Windows, Povedlo se portovat i Quake 2. Co se týče kvalitních nativních her, je to slabé. Kvalitní hry vycházely jen po krátkou dobu a to jen od několika málo vývojářů. Za zmínku stojí třeba studio Polarbit (Raging Thunder, Iron Sight, Armageddon Asquadron), Rovio (Bounce Touch, Bounce Boing Battle Space Impact Meteor Shield), Arctica Software (Speedfest, Blockfest, Breakfest, Crystal Mountain), nebo Spiderman od Gameloftu, Boom Blox od EA Mobile, Creebies od Gameware (původně měli vyjít pro N-Gage, ale nestihlo se vydání před ukončením podpory). Java hry raději nezmiňuji, až na pár světlých výjimek (např. KORa, Farm Frenzy 2, Galaxy on Fire 2) šlo o balast.
Belle FP2
Tady je situace co se týče her o dost lepší graficky i početně. Jen to ovládání pomocí hardwarové klávesnice zmizelo (kromě emulátorů a některých java a starých symbianových her, které jsou i zde funkční, nyní obohacené třeba o tituly jako Counter Strike nebo konzoli PSP; tuto možnost však využiji až po připojení externí klávesnice). Největší záplavu her, nyní s přídomkem HD (nejde o rozlišení, ale o označení her využívajících akceleraci grafického procesoru), nachystal Gameloft (Asphalt 6: Adrenaline, Dungeon Hunter 2, Eternal Legacy, Assassins Creed, Avatar, SpiderMan: Total Mayhem, UNO a dalsi), EA Mobile (NFS Shift, The Sims 3, Monopoly, Tetris, Worms …) ale i další vývojáři známí z jiných platforem nezaháleli (Angry Birds, Fruit Ninja, Contre Jour, Cut the Rope, Catch the Candy) a přímo Nokia vytvořila například pěknou hru Climate Mission 3D. Samozřejmě nesmím zapomenout na Fishlabs (Powerboat Challenge, Rally Master Pro, Galaxy on Fire). Nejnovější tituly vsak na Symbian nenajdete. Proč? Protože Stephen Elop předem oznámil už v roce 2011, přestože se telefony se Symbianem vyráběli až do roku 2013, že Symbian končí v roce 2016 (a ani to se asi nedodrží) a tím odlákal vývojáře. To si nedovolil ani sám Microsoft v případe svého vlastního OS Windows Mobile. Oznámil to až těsně před jeho definitivním koncem. Jsem ale rád za to málo (proti iOS, Androidu a Windows Phone), co stihlo vzniknout, můj účet za hry byl docela vysoký… (1 HD hra pro Symbian Belle stojí cca 30-100 Kč, v průměru však 40.) Pokud si chcete legálně stáhnout nějakou dobrou hru, neotálejte, Nokia Obchod čeká pravděpodobně stejný osud jako N-Gage 2.
4) Fotoaparát
N97 mini jednoznačně vede. Má optiku Carl Zeiss s 5 MPx rozlišení, autofocusem a dvojitou LED diodou, vytknout mu lze jen šum na fotkách za horších světelných podmínek. U 700 je to špatné. 5 MPx neznačkový fotoaparát s malou diodou (kterou však lze použít jako svítilnu pouze pomocí delšího stisknutí zamykacího tlačítka, což je velmi praktické) a v noci i při rozsvíceném světle slušnou fotku nepořídíte.
Závěr
Pres všechny nedostatky a přesto že vím, že Symbian je dnes mrtvý systém, jsem spokojen. Komunita se snaží, pracuje se na programu, který by umožnoval spouštet Android aplikace na Symbianu (SymDroid), vznikají nové obchody s aplikacemi  a i do některých aplikací, které zůstali na zmrazeném Nokia Obchodu vývojáři vestavěli možnost aktualizace přímo v aplikaci. O aktualizace samotného systému se starají upravené firmwary (za všechny uvádím Belle FP3 a Delight CFW), takže to snad tak černé zatím není a podporu do roku 2016 je komunita schopna zajistit sama. Nokii 700 bych teď za žádný telefon s jiným systémem nevyměnil, snad jen za Jollu s QWERTY…

  1. Fuuha, tys to vzal od podlahy. Podobně dlouhý článek už jsem dlouho nikde neviděl.;-) Pěkné.

  2. Mir57 Mir57

    No, na Symbian už v Česku všichni z vysoka … no, kašlou tak to někd musí zachraňovat…

  3. Naecken Naecken

    Nesouhlasím s částí o médiích na FP2 – galerie v pohodě zvládá mých 1500 fotek bez znatelného zpomalení, akorát se musí aplikace při prvním spuštěním nechat naindexovat. Videopřehrávač není žádný Real-player, ale integrovaný přehrávač, který zvládá i AVI a XVID formáty včetně titulků!

Komentáře jsou uzavřeny.