Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vize webu

Michal Poláček 0

Dobrý den,
jmenuji se Michal Poláček, je mi 29 let a momentálně bydlím na Vysočině. V novinářské “brandži” se pohybuji přes deset let a někteří mě mohou znát jako bývalého šéfredaktora webu http://www.mynokia.cz nebo moderátora z forum.mynokia.cz.

Měl jsem rovněž příležitost pracovat jako brigádník v Nokia Store Brno v Olympii. Spolu s bývalými kolegy jsem se rozhodl založit nový web, který volně navazuje na tradici společnosti Nokia, jejích systémů a finského designu. Právě z důvodu přechodu této společnosti na platformu Windows Phone na úkor Symbianu a MeeGo vzhledem ke strategickému rozhodnutí vedení a akcionářů se k nevoli uživatelů realizovalo rozhodnutí o odkupu této společnosti právě Microsoftem – za poměrně směšnou cenu a tučným bonusem pro bývalého CEO Stephena Elopa. V současnosti už Stephen Elop už ani v Microsoftu není, odvedl špinavou práci a dál už jej nepotřebovali …
Ještě ale předtím než Microsoft začal Nokii fušovat do řemesla, tak tato společnost měla také vlastní “chytré” platformy Symbian a MeeGo. Právě MeeGo (nástupce Maemo z modelu N900) a přístroj Nokia N9 měl přinést vizi společnosti do budoucna, dokonce prý Nokia měla mít i tablet. Ovšem to by nebyl do vedení celé společnosti nasazen v roce 2010 američan Stephen Elop (z Microsoftu) – dle některých “trojský kůň” a zařízl  (některými nenáviděný) Symbian včetně (neúspěšného) MeeGo a ustanovil hlavní platformou Windows Phone. Přitom neměli žádný přístroj. Teprve až za rok se objevila Lumia 800, která byla vytvořena v designu N9 a obsahovala Windows Phone 7 včetně exkluzivních aplikací specifických pro Nokii – především mapové navigace.
Právě odpadlíci vyvíjející MeeGo si založili projekt Jolla Sailfish a ukázali také jejich přístroj s názvem Jolla Phone. Nabídla 1,4GHz procesor, kompatibilitu s Android aplikacemi, výměnné kryty, ale i velmi specifický design, vkusně jsou vyřešeny výdechy reproduktorů.
Po již zmíněném oznámení o akvizici, se dle zákulisních informací objevila určitá skupina bývalých zaměstnanců říkajících si „Newkia,“ která se snažila implementovat Android do Nokia telefonů. Právě proto zřejmě Microsoft svou akvizici ještě urychlil.
Posledním tématem je tradice finského designu, Finové jsou posedlí designem, v každé domácnosti nechybí produkt od návrháře Alvara Altoo, své příznivce si získala také Nokia, která vytvořila nespočet produktů, často i šokovala a lidé si její produkty oblíbily – v podstatě definovala pojem mobilní telefon. S příchodem iPhonu v roce 2007 se úplně přehodnotily priority a Nokia postupně klesala dolů, jelikož podcenila příchod konkurence. Posledním hřebíčkem do rakve byl Android, systém od Googlu navazující na tradici otevřeného Symbianu a ten díky Samsungu prorazil a ovládá 70% trhu s chytrými telefony. Windows Phone postupně rostou, ale prostředky vzhledem k akvizici Microsoftu plynou do jiné kapsy. Z obrovské Nokie zbyly pouze tři divize, zabývající se především mobilní infrastrukturou a není příliš reálné, že by se značka jakožto výrobce vzchopila…
Jolle i všem formám Newkia držím palce a věřím, že tyto projekty budou úspěšné. Bude to velmi náročné, ale vzhledem ke zkušenostem od výrobce dominujícímu trhu od konce 90.let, jsou tito lidé kompetentními osobami, které mohou navrátit slávu zlaté éry mobilních telefonů a představit svou domovinu v novém světle.