Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Fenomén plánovaného zastaravání aneb používání „kurvítek“ v elektronice

Michal Poláček 1

Žijeme ve světě, který se vyžívá v konzumním způsobu života, tedy i výrobci přizpůsobují své přístroje od praček po kapesní elektroniku tomuto trendu. Občas se do výrobků vloudí součástka, která zařízení po určité době pokazí…

Spolužák ze Slovenska měl v předmětu Péče o ŽP na téma plánované zastaravanie. Vzpomněl jsem si na článek na Necyklopedii o „kurvítkách“ a něco na tom bude. Studuji obor, který se řídí dle myšlenky trvale udržitelného rozvoje. Skládá se z tří pilířů – ekonomického, sociálního a  enviromentálního -> hlavní myšlenkou je zachovat planetu v přijatelném stavu i pro další generace. Kdo nechápe smysl naší fakulty a celého TUR, toho upřímně lituji … I když to neberu jako dogma, v jistých případech se jedná o argumenty pro obhajobu EU a dalších podobných pseudoinstitucí. 😉
„Západní styl života je zvrhlý!“
Otevřelo mi to oči, ujišťuji se čím dál víc, že západní způsob života je zvrhlý, kapitalistická liberální demokracie přeje úspěch především těm, kteří dokáží ostatní podvést. Podobně jako lidé se výrobci racionálně řídí dle klasické ekonomické teorie „černé“ ruky trhu, chtějí prodat co nejvíce s nejnižšími náklady za nejvyšší cenu – a jsme v jádru pudla.
MU = 2000 nebo 10000 Kč? (MU=P dle kardinalistů – viz mikroekonomie)
V praxi to znamená, že přístroj, který stojí 2000 Kč – řekněme obyčejný telefon, který by měl vydržet alespoň 4 roky v běžném provozu, vydrží polovinu, tedy pouze v rámci záruční doby, pak odejde displej nebo rovnou procesor, který může být třeba přetaktovaný. Oprava může být dražší a v rámci ušetření nervů, je lepší jej vzít a hodit do koše, třeba do sběru elektroodpadu.
Pokud si vezmeme, zařízení za 10 000 Kč je to pouze placka, která se skládá z dotykového displeje, předního, zadního krytu a výkonných vnitřností. Je větší pravděpodobnost, že právě vydrží 4 roky, pokud neodejde dotykový displej vlivem pádu … Nebo při nejlepším to odnese pouze sklo, které samozřejmě nemůže vydržet pád na beton – i když vyjímky se najdou. Oprava tohoto skla stojí zpravidla polovinu co přístroj.
Tedy paradoxně může být výrobní cena 5000 Kč a 5000 Kč zisk. Dělníkům v továrně kdesi v Číně je zaplaceno např. denně pouze cca 1 dolar, tedy z 5000 Kč uvidí pouze 20 Kč,  tedy méně než 1%(=50 Kč) Další plyne ostatním dělníkům, firmě, prodejcům, manažerům atd.
SSSR
Vzpomeňme si na sovětská zařízení, babička s dědou si v 80.letech dovezli ze SSSR televizi, která klidně může fungovat i dodnes, kdyby se nepřešlo celoplošně na digitál.  Sice centrální plánovaná ekonomika s odstupem času je špatná z hlediska výběru pro spotřebitele, slyšeli jste od prarodičů ale, že tranzistorové rádio vypovědělo službu? Sice toho bylo málo, ale za to kvalitní, problém vyřešilo třeba kladivo, zkuste teď fláknout do nějakého ťamťunga a uvidíme, zda jej opravíte jako zboží ze SSSR. 😀
Made in Finland …
Pokud se zaměříte na tradiční výrobky Nokia vyráběné Finsku, vydržely. Viz příklad Nokia 7650 a 3650 (obě 2002), fungují dodnes. Co se týče příslušenství, jistou stálicí je bezdrátová klávesnice SU-8W z roku 2004, opět funguje – mám ji asi 8 let. Pokud půjdeme trochu dále, do roku 1999, je tu 3310. A když půjdeme ještě dál k úplným začátkům, tak jsme u holinek a pneumatik. 😀
Why?
Proč to všechno píšu? Existují teorie, že do přístrojů jsou dávaná tzv. kurvítka, která zajistí plánované zastarání. Tedy např. LCD TV má určitou životnost, pak prostě vypne, vznikne odpad a je nutno ji recyklovat. Oprava se nevyplatí, tedy jdeme pro novou, vyplácneme 20k a měli bychom mít na 10 let vystaráno, ale co když TV vypoví službu už v zároční době 2 let? Buď ji vymění, nebo reklamaci neuznají, protože jste třeba s TV blbě manipulovali.
Řada Asha z Indie
Další příklad – modelová řada Asha od Nokie, nehorázný šroty s kombinovaným ovládáním. Z vlastní zkušenosti vím, že telefon se nevyrábí v Číně (ta je moc drahá), tak jej dělají v Indii viz krabička. Ty dotykové kapacitní TFT displeje se vždycky záhadně pokazí např. 0,5 roku po koupi. To, že někomu spadne, v servisu neřeknou, vymění se tedy displej a je po ptákách, ale když se do toho jednou šáhne, je zaděláno na problém, že za 3 měsíce dorazí zákazník se stejnou vadou, myslíte, že by se tohle stalo s evropskými výrobky za 10k? Ne …
Ale není to jen Nokia, dělají to takhle všichni….
To že jsme si zvykli, že můžeme mít všechno, a když to u nás není, tak to dovezeme, je špatně. Stejně tak když se všechna výroba přesouvá do Asie, protože je tam levná pracovní síla a mizerné platební podmínky, to asi Američané ani Evropané neuvědomují, jaká je tam bída.
Finsko-> Maďarsko -> Čína -> Indie -> Afrika?
A jak šel cyklus např. Nokia; výrobky z Finska – echt kvalita, přesun do Maďarska – začíná se to zhoršovat, Čína, Indie -> Afrika … Vezmeme si asijského výrobce, zápaďák zanechal továrnu, know-how a kapitál.
Ano, tohle je globalizace, brzy si najmou i nás. A pak se my vysokoškoláci divíme, že nemáme práci … Prostě nemá kdo makat RUKAMA. Klidně se může stát, jak pravila jedna chytrá paní Sibylla, že nás zaplaví žlutí a je to v podstatě tu. Miliarda v Indii, miliarda v Číně, EU – půl miliardy, Američani – třičtvrtě miliardy a ještě k tomu hodně černoušků, kteří jsou chudí, protože jim bereme zdroje už od kolonizace. A oni nás chtějí napodobit, počítají s tím, že jim pomůžeme, že jsme bílí a že máme povinnost jim pomoct. (pro bližší info se si vygooglete druhý obor Mendelu FRRMS – MTS)
Už nyní existují případy, že si Čínani najímají Američany, protože se jim to vyplatí. Asiati to sice vyrobí – ano, jsou nesmírně pracovití, ale potřebují to prodat, tak si najmou mozky ze západu, brzy je ale potřebovat nebudou a vystačí si sami.
„V dlouhém období jsme mrtvi …“
Řekněme si to na rovinu, vidíme v přímém přenosu, že USA už je v podstatě za zenitem a odposlechy „spojenců“ si to pěkně zavařili. Ještě aby zkrachovali a definitivně bude pohřbena Keynesova teorie (byl to geniální chlapík, který si potřeboval vydělat na živobytí, nebyl ekonom), ze které si politici vzali A, ale ne B. Tím narážím tím na zadlužování, když nemáme prachy, tak si je vytiskneme, nevadí když budeme zasahovat do tržních principů, protože si zkrátka trh s těmi nepotřebnými neporadí. Pro nevěřící doporučují web US Debt Clock a uvidíte, jak to astronomicky roste … USA prostě jednoho dne zkrachuje a přijde větší krize než jsme si kdy dokázali představit. To bude ale mnohem hlubší recese jak jsme zažili v 30.letech, natožpak v roce 2008, kdy hypotéky od Lehman Brothers položili celý trh. To bude mít nedozírné důsledky.
Limity růstu
Existují určité limity růstu a nebezpečně se jim přibližujeme, začněme konečně řešit realitu, ne blbosti … Není voda, nebude ropa, nebude jídlo, kdy to konečně zápaďáci pochopí – až nebudou mít co žrát?
Dominantní role Ameriky a Evropy končí, může to přijít v roce 2050, v roce 2025  a klidně i dřív, krize se opakují periodicitně jednou za 8 let, a tohle výročí nastane (od roku 2008) v roce 2016. Odpovězte si sami, zda chcete žít v takovém světě a zajímejte se trošku o problematiky kácení deštných pralesů, nedostatek pitné vody ve světě, mizerné platební podmínky, lidská práva atd., na těch číslech si to uvědomíte, že je něco špatně. 😉
Dodadek: Třeba nějaké špatné součástky, které způsobí zničení věci, v nich nejsou, články na Necyklopedii jsou lehce nadsazené, ale něco na tom je. Věci jsou v současnosti určené na to, aby se spotřebovávaly, ne aby vydržely. To by pak globální byznys nefungoval vůbec. :o)
Zdroj: Mendelu FRRMS, Necyklopedie, US Debtclock.org

Komentáře jsou uzavřeny.