Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Komentář: FUP = fair (fucking) user policy!

Michal Poláček 0

FUP je kontroverzním tématem … Ale my Vám dnes nastíníme jak se věci mají.

Fair User Policy – můžeme volně přeložit do češtiny jako: spravedlivá politika vůči uživatelům. FUP je parametr internetového připojení, kdy je uživateli předem stanoveno množství dat, které může přenést v určitém období. Po vyčerpání tohoto množství přijde radikální snížení rychlosti do začátku dalšího zúčtovacího období. Cílem omezení je udržet stejnou kvalitu služby pro všechny uživatele.

Studentský tarif - FUP 150 MB (Vodafone)
Mnohdy je ale FUP používáno jako omezení, které je důvodem k zakoupení dražší služby s vyšším limitem nebo dokonce bez FUP limitu. Takováto „policy,“ nemůže dlouho vydržet, protože s rostoucím množstvím tabletů a smartphonů v oběhu, které slouží primárně ke konzumování obsahu, budou uživatelé stále více stahovat právě multimédia, která jsou na objem přenesených dat nejnáročnější.
Operátoři se vymlouvají na obrovská technologická omezení. Pokud jsou však technologická omezení menší, než jak je prezentují telekomunikační společnosti, je uplatňování takovéto politiky nesmyslné. FUP by měla být úplně zrušena nebo omezena pouze na případy, kdy dojde k nárazovému přetížení sítě.
Má zkušenost je taková, že mám 1,5GB dat měsíčně. Tak kolem 25 dne v měsíci už mám problém. Doma jsem na Wi-Fi, ale i tak se musím hlídat. Jenže když si člověk nastaví HQ videa na youtube, emaily stahuje rovnou s přílohami, sem tam nějaká online služba na přehrávání hudby, tak to letí raketovým tempem. Ovšem po vyčerpání je to tak na dvě věci, jelikož operátoři FUP dodržují a po jeho překročení mi klesne přenosová rychlost na cca. 2,5kB/s. A to pak docela hraje na nervy, když bydlíte necelý kilometr od vysílače.

Závěrem …
FUP, tak jak je aplikována,  jednoznačně škodí, neboť brzdí rozvoj cloudových služeb, používání mobilních technologií a přináší ve většině případů užitek pouze poskytovateli daného internetového připojení.

Komentáře jsou uzavřeny.