Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Patentové války: Nokia chrání své patenty a daří se jí to!

Michal Poláček 0

Ze všech velkých patentových nepřátelství, které se ve světě mobilních technologií za posledních pár let objevují se zdá, že ten mezi HTC a Nokií by mohl být jedním z nejhorších, protože se jedná o patenty založené na hardwaru. To vyžaduje samozřejmě daleko větší zásah, než patenty týkající se softwaru.

Nokia nyní získala klíčové rozhodnutí, vyřčené soudcem Richardem Arnoldem, které zakazuje společnosti HTC prodávat model One Mini ve Velké Británii s účinností od 6. prosince. V rozhodnutí soudce je zmíněno, že se jedná o patenty pro příjem a vysílání signálu. HTC tvrdí, že problematické hardwarové komponenty jsou příliš malé na to, aby odůvodnily úplný zákaz modelu One mini ale na druhou stranu souhlasila, že nebude importovat tento model do Velké Británie až do odvolání. Model One je také v ohrožení obchodního bloku, ale soudce v tomto případě uznal, že zákaz vlajkové lodi HTC, stejně jako modelu One Mini, může způsobit značné finanční škody na výrobce, který je již v ohrožení z rychle klesajících prodejů, takže vzhledem k tomu dostalo HTC nějaký čas na odvolání. Jako nejvíce pravděpodobné řešení sporu se jeví, že by se „tchajwanci“ dohodli s Nokií na licenční smlouvě. To by bylo pro Nokii velmi výhodné po tom, co prodala mobilní divizi společnosti Microsoft, o čemž jsme vás informovali v samostatném článku.
Nokia vlastní obrovské množství patentů týkajících se komunikace a mobilních technologií. Ve snaze ochránit své vynálezy vedla a vede patentové spory po celém světě. Analytici odhadují, že Nokia v tomto roce obdrží 675 milionů amerických dolarů za licenční poplatky.
Zdroj: bloomberg.comfosspatents.com/engadget.combbc.co.uk theguardian.com