Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Povedený tandem Nokia & Microsoft položil další hřebíček do rakve!

Michal Poláček 2

Píše se datum 1.1.2014 a možnost přidat či aktualizovat Symbian/MeeGo/Maemo aplikaci do Nokia Store zmizela. Kde nyní získat aplikace?

Že se toto stane, bylo oznámeno s předstihem. Někteří vývojáři už tedy přidali možnost aktualizace přímo do svých programu. Ti co to nestihli už mají smůlu. Nebo snad ne?
Nokia Store sice ještě stále běží, ale neví se ještě jak dlouho. Komunita tedy nezahálela a začala pracovat na jeho alternativách.
Symbian
Ačkoliv Nokia přislíbila podporu do roku 2016, příliš to tak nevypadá. Symbianové telefony mají proti těm s Maemo/MeeGo nevýhodu, že se na alternativní systém nedostanete. Naštěstí již nyní existuji 4 alternativní obchody.
1) App Store (Lucas Facana) 
Zatím jediný nový obchod ve formě klienta pro Symbian. Vyžaduje nainstalovat nejnovější QT knihovny (Symbian „na třetí“ a Anna), uživatele nejnovějšího Symbianu Belle je mají vestavěné. Vše je přehledně řazeno do kategorií, přesně tak jak to známe z klasického Nokia Obchodu. Obchod funguje od 9.12.2013 a najdete v něm již pár desítek aplikací (třeba X-Plore, Opera Mobile nebo hru Nokia Climate Mission 3D, …).
Pro stažení z tohoto odkazu se musíte zaregistrovat, v době psaní článku byla aktuální verze 0.6)
2) Symbian Store (Symbian-Developers)
Jedná se pouze o webovou stránku, nikoli o klienta jako v předchozím případě. Nevýhodou je menší intuitivnost, výhodou je ze se na něj dostanete i na starších (S60v3 a v5) zařízeních. Oproti App Store navíc nabízí motivy.
http://symbianstore.symbian-developers.net
3) Curated App/Game Store (Steve Litchfield)
Již delší dobu nabízí Steve Litchfield (allaboutsymbian.com) na své stránce výběr nejlepších aplikací a her pro Symbian. Doteď měl na stránkách jen odkazy na Nokia Obchod + svoji recenzi. Nyní vzhledem k „zmraženi“ Nokia Obchodu tyto odkazy mění na oficiální stránky vývojářů.
http://stevelitchfield.com/appstore.htm
http://stevelitchfield.com/gamestore.html
4) Opera Mobile Store (Opera Software)
Jedná se o asi nejdéle fungující webový obchod z řad těch použitelných. Aplikací i her je zde dost, problémem vsak je najít mezi spoustou „balastu“ ty kvalitní. Čili stejná situace jako známe z většiny oficiálních obchodů. (Google Play, Windows, Marketplace i Nokia Store…).
http://symbian.apps.opera.com/
MeeGo/Maemo
Zde je situace znatelně jednodušší. Vaši N9(50) můžete obohatit o systémy jako je Android (aktuálně verze 4.1, pracuje se na 4.3), Firefox OS, Nemo Mobile (fanouškovský systém), Ubuntu a samozřejme také Sailfish od Jolly. V případě N900 jste omezeni na Android 2.3 (4.0 není použitelný), Nemo Mobile a Ubuntu. Pro tyto systémy se nové aplikace budou dělat i nadále.
Co ale v případě, ze chcete využívat i MeeGo na N9(50) a N900 (nutno doinstalovat) s aktualizovanými aplikacemi? I zde je k dispozici alternativní obchod s aplikacemi a hrami.
1) Openrepos.net
Zatím asi nejlepší komunitou vytvořený obchod, který jsem měl příležitost vyzkoušet. Aplikací a her je dost, jsou zdarma (často s možností podpořit autora nějakou castkou) a vesmes jsou to aplikace kvalitní. Vše je přehledně řazeno do kategorií. Tento obchod obsahuje vsak nejen aplikace a hry pro MeeGo, v listu kompatibility si můžete vybrat rovněž mezi Jolla Sailfish a Nemo Mobile, další systémy postavené na Linuxu a QT budou časem přibývat.
Na portálu je možné stáhnout i nativního klienta pod názvem Warehouse, který je ovšem zatím ve stádiu beta.
https://openrepos.net/
Zdroj: DailyMobile, vlastní

Komentáře jsou uzavřeny.