Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

App Parade 12/2013: Aneb od mobilního bankovnictví po toaletní papír

Tomáš Kozár 0

V pondělí 9.12.2013 od 20:30 proběhlo již po třinácté soutěžní setkání českých vývojářů mobilních aplikací. Setkání se konalo v pražském kinu Bio Oko.
Celkem bylo přihlášeno 17 aplikací, z toho dvě hry. Představované výtvory byly prezentovány a každý vývojář měl pouze tři minuty na to, aby svůj produkt představil publiku. Vývojáři volili různé metody jak zaujmout diváky z odborné i široké veřejnosti. Někteří prezentovali svá díla formálně, jiní vsázeli na humor a několik z nich použili videa. Myslím, že se diváci rozhodně nenudili a tříminutové prezentace dávkované hezky jedna po druhé nedávali čas na oddychnutí. Po skončení této ukázkové části se mohli jít diváci opět občerstvit a hlasovat prostřednictvím SMS pro pět svých favoritů v daném pořadí oblíbenosti. Posláním hlasovací SMS byl každý zařazen do soutěže o výhru smartphonu Samsung Galaxy S4 mini. Následovalo vyhodnocení vítězné aplikace a rozdávání cen.

Výsledky hlasování diváků

1. místo obsadila aplikace Photoshape od Dominika Veselého. Za pomoci této aplikace si můžete vytvořit obrazce a slova poskládaná z několika fotek vás nebo vašeho známého. Při focení jednotlivých snímků se na obrazovce zobrazí předloha, podle které je už hračka se přizpůsobit a dokončit tak svou koláž. Aplikace také rozezná duplicitní fotky, takže je není třeba fotit vícekrát. Já osobně jsem z umístění této aplikace na prvním místě poněkud rozpačitý. Možná proto, že už na to asi nemám věk, nebo proto, že po nainstalování a spuštění přišlo nečekané zjištění, že program nabízí obrazce pouze dva. Jsou jimi srdce a hvězda. Upřímně – čekal jsem více. Nicméně u vytváření například pozdravu složeného až ze tří slov se fantazii meze nekladou a věřím, že takováto MMS příjemce rozhodně potěší. Tato aplikace je nyní dostupná na App Storu.
Photoshape Photoshape
Na 2. místě skončila appka Toiletka. Její prezentace byla brána spíše z recese a tak se lidé v sále celkem pobavili. Toiletka je jednoduchá aplikace na výpočet ceny toaletního papíru. Po zadání ceny balení, počtu rolí a útržků vám program vypočítá nejen cenu na jednu roli, ale zároveň i cenu na jeden útržek. Můžete si tak spočítat, které balení je nejvýhodnější. Nevím co si o této aplikaci mám myslet a závěry tedy nechám na vás. Jen dodám, si ji můžete stáhnout za malý poplatek pro svůj přístroj podporující iOS.
3. místo zaujala velice zajímavá a užitečná aplikace TERMINator. Tato aplikace vám pomůže udělat si pořádek v účtenkách, fakturách, smlouvách a záručních dobách. Po koupi jakéhokoliv zboží si do svého mobilního přístroje zaznamenáte o jaké zboží se jedná, výrobce, datum nákupu, cenu zboží, prodejce, jak dlouhou má záruční dobu a přiložíte pořízenou fotografii daňového dokladu. Stejně tak je zde prostor i pro zadání informací o smlouvách. Pokud si takto budete vše pečlivě zaznamenávat, budete vždy vědět, jak dlouhá doba zbývá do konce záruční doby konkrétních zakoupených věcí. Aplikace vám bude dokonce připomínat když záruční doba nějakého zboží bude končit. Kromě toho, pro reklamaci by měla postačovat kopie účtenky a tak stačí jen vytisknout fotografii konkrétního daňového dokladu a vyrazit reklamovat. Už žádné zoufalé hledání v šanonech a krabicích od bot… Tato aplikace je dostupná pro iOS a je plánována i pro operační systém Android.

Ti co se neumístili…

Výběr mezi aplikacemi opravdu nebyl jednoduchý a i ty ostatní, co se neumístily na pomyslném stupni vítězů stály za povšimnutí. Rád bych zmínil několik z nich:
Mimpi je logická hra v umělecky laděném světě, kde ovládáte bílého psíka a pomáháte mu v interaktivním prostředí dostat se přes rozličné překážky. Dostupné pro iOS, brzy i pro Android a Windows Phone.
Mimpi Mimpi
Nutriatlas je aplikace, kdy po naskenování čárového kódu u potravin zjistíte kompletně jejich složení. Jsou zde rozepsány i látky, které se schovávají za tzv. “éčka“ a je u nich uvedeno, zdali jsou závadné, nebo naopak naprosto neškodné. Nutriatlas je určen pro zařízení Apple a Android.
Lepší místo je software pro aktivní a zodpovědné občany, kteří mají rádi pořádek ve svém okolí. Pokud někdo uvidí například zničenou lavičku, nepořádek, chybějící část dopravního značení, stačí daný jev vyfotit, popsat a odeslat. Podaná zpráva je poté doručena na příslušný obecní úřad. Chcete žít v čistém a bezpečném prostředí? Máte Apple nebo Android? Neváhejte stahovat!
Air Bond je systém pro bezpečnou autentizaci při používání mobilního bankovnictví. K tomu se bude využívat přívěsku na klíče, který pomocí Bluetooth 4.0 umožní uživateli přihlášení do svého mobilního bankovnictví. Pokud se tedy uživatel stane obětí zloděje, nebo telefon prostě ztratí, může si být jist, že jeho mobilní bankovnictví nebude zneužito.
Aplikací pro internetová rádia je v obchodech s aplikacemi spousta, Youradio je ale trochu jiná. Vstoupíte do aplikace, vyberete si žánr a aplikace sama vytvoří playlist. Opravdu zajímavé je, že se v playlistech objevují i písničky, které jsou vydané klidně i jeden jediný den. Nutno poznamenat, že Youradio má vysoké nároky na stažená data.
Screenshot_2013-12-14-13-46-00 Screenshot_2013-12-14-13-46-17 Screenshot_2013-12-14-13-49-56

Sejdeme se v únoru

Celkově tedy hodnotím akci App Parade za zdařilou. Tato událost se opakuje zhruba jednou za čtvrt roku a příští naplánovaný termín připadá opět na pondělí někdy na konci února. Pokud máte rádi šikovné aplikace a vychytávky, neváhejte a zastavte se.