Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Stellarium Mobile: Vesmír jako na dlani.

Michal Poláček 0

Protože jsem mobilní nadšenec a zároveň se zajímám o vesmír, tak bylo otázkou času kdy tuto simulaci hvězdné oblohy zrecenzuji.

Jedná se o port puvodní PC verze na mobily, aplikace je za 30 Kč dostupná pro Symbian, Maemo, Android a iOS.
Stellarium Mobile je zatím jediná (a asi i poslední) aplikace na Symbian, která vám ukáže hvězdné oblohu v reálném čase. Umí však vše, co jako astronom amatér potřebuji.
Hned po spuštění program zjistí čas a pomocí GPS i místo, kde se nacházíte a podle toho vám ukáže stav hvězdné oblohy. Pokud ho spustíte poprvé během dne, vyskočí na vás hláška, zda-li chcete pretočit čas dopředu, abyste viděli hvězdy místo „obligátního“ slunce. Kromě oblohy vidíte i krajinu, jejíž vzhled si můžete upravit v nastavení. Už v základním zobrazení můžete pomocí funkce približovacích tlacítek „cestovat vesmírem“. Po stisknutí ozubeného kolečka se vám nabídnou ruzné funkce. Lupou pro vyhledávání hvezd a planet, můžete zvýraznit souhvězdí, ba dokonce zobrazit jejich malby, vypínat popisky planet/hvězd/souhvězdí, zobrazit hvězdné souřadnice nebo třeba zvýraznit černé díry, které jinak nejsou vidět. (kdyby tak posádka lodi Červený Trpaslík měla Stellarium, vyhnula by se četným potízím…)
„RIMMER: Ale černá díra je zbytek po zhroucení hvězdy! Je milióny mil široká, je obrovská! Proč jsi nic neviděla na monitoru?
HOLLY: Víš, s černou dírou se to má tak, že jejím určujícím rysem je černá barva. A s vesmírem se to má tak, že barva vesmíru, základní barva vesmíru, je černá. Tak jak ji mám asi vidět?
RIMMER: A je jich pět. Jak můžeme být obklíčeni pěti dírami?
HOLLY: No, tak už to ve vesmíru chodí. Jsme v něm tři miliony let a ani o jednu nezakopneme a pak se jich najednou objeví pět. S tím nic nenaděláš.“).
Dále máte možnost vypnout zobrazení země a atmosféry a tím se dostanete do tzv. volného módu, kde libovolně cestujete mléčnou dráhu a jejím okolí, které bylo zmapované vesmírnými teleskopy a pozemskými observatořemi. Jako třesnicka na dortu je pak senzorové ovládání, po zapnutí této funkce – v případě, že se s telefonem otočíte, otočí se i obloha. V pokročilém nastavení si kromě výše zmiňované krajiny upravíte polohu pozorování a nastavíte jakýkoliv čas.
Stellarium je velmi jednoduchá aplikace, oproti jejím PC konkurentům, ale i tak je docela použitelná na nějaké to základní pozorování. Pro vesmírné nadšence je nainstalovat si ji takřka povinností.
(Pozn. autora: Stellarium Mobile mě doslova okouzlilo, dokonce jsem do něj půl hodiny hleděl, a pak jsem málem zmeškal autobus.)
itunessymbiangoogle_play
Pro MeeGo navíc existuje kompletní port PC verze za 20 Kč.

meego