Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Čtvrt roku soužití s Lumií 925

Michal Poláček 8

Jak si vede Nokia Lumia 925 po třech měsících používání, co mi na ni vadí a co se mi naopak líbí? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujícím článku.Uplynulo již čtvrtletí, co jsem se rozhodoval, za co vyměnit svou, tou dobou již nedostačující, Nokii N97 mini. Musím přiznat, že rozhodování nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec jsem se rozhodl pro Lumii 925, čehož nelituji, i když jsem při seznamování s telefonem narazil na několik věcí, bez kterých bych se obešel.
Hned po prvních pár hodinách používání přišlo první zklamání, výdrž baterie. Sotva několik minut po odpojení nabíječky ukazoval telefon zbývající kapacitu 85%, což mě rozhodně nepotěšilo. Celková výdrž byla nakonec ani ne 8 hodin. Naštěstí vše vyřešil reset do továrního nastavení, po kterém je již vše v pořádku a výdrž baterie lze označit za slušnou. Při běžném používání hledám nabíječku každý druhý večer a i při celodenním chatování, volání a surfování po internetu se mi nestává, že bych přišel domů s vypnutým telefonem.

Teď něco o konstrukci, ze které jsem měl po přečtení prvních pár recenzí docela strach kvůli slícování a povrzávání zadního krytu. Proto byla záda telefonu první, na co jsem po vybalení soustředil svou pozornost. Velmi se mi ulevilo, když jsem zjistil, že spáry mezi zadním krytem a kovovým rámečkem jsou rovnoměrné (můžete se přesvědčit na fotkách) a kryt nevrže. Jediná věc, kterou mohu Lumii vytknout, je šuplíček pro micro-SIM, který na mě působí celkem chatrným dojmem, nicméně i po dvou měsících stále drží pevně. Co se zpracování a konstrukce týče, jsem spokojen, snad jen okraje okolo displeje mohly být užší. Na fotkách níže si také můžete prohlédnout, jak telefon vypadá v přídavném krytu podporujícím bezdrátové nabíjení.

Na rozdíl od zpracování byl snad v každé recenzi vychvalován displej a musím říct, že naprosto oprávněně. Po pár týdnech s Lumií 925 se mi začalo stávat, že na ostatních telefonech jsem musel dotyk opakovat dvakrát, než ho telefon rozeznal, protože jsem si zvykl na displej „devět set dvacet pětky“ reagující i na sotva patrné klepnutí prstem. Ovládání telefonu je díky tomu příjemnější a velmi návykové. Výchozí podání barev může někomu přijít až moc přesycené, ale je zde možnost přizpůsobení, takže si každý může nastavit vyhovující barevný profil. Navíc je displej výborně čitelný i na slunci a i přesto, že nemá FullHD rozlišení je dostatečně jemný.
Ještě jsem bohužel neměl dostatek času na pořádné vyzkoušení možností fotoaparátu a s ním souvisejících aplikací jako Nokia Camera nebo Panorama, ale z prvních pár snímků můžu říct, že fotky vypadají opravdu pěkně. Časem přidám galerii, aby si mohl každý utvořit vlastní názor.
Tak, a teď to, na co většina z vás čeká – operační systém. Nechci se moc rozepisovat o tom, jestli se mi líbí minimalismus operačního systému, ani jestli mi Windows Phone 8 vyhovuje. Je jasné, že kdyby se mi dlaždice nelíbily, nekoupil bych si telefon s WP a kdyby mi nevyhovoval, už bych ho vyměnil za jiný. Spíše se pokusím nastínit, k čemu telefon používám, co od něj očekávám a proč jsem si vybral právě Windows Phone i přes jisté nedodělky. První věc, která je obvykle zmiňována ve spojení s nedostatky WP8 je absence VPN. Neříkám, že to nedostatek není, ale VPN nepotřebuji a nepoužívám, takže mi nijak neschází. Další často vytýkaný problém, orientaci na ostatní produkty MS, beru naopak jako výhodu. Doma na počítači začnu psát práci, uložím na SkyDrive, cestou do školy si ji ve vlaku překontroluji na mobilu a aniž bych o musel o něco starat nebo mít po ruce flash disk, zapnu ve škole notebook a můžu pokračovat v psaní. Geniální. Stejně tak automatická synchronizace pořízených fotek potěší. S tím souvisí i absence adresářové struktury, která díky synchronizace veškerého obsahu prakticky není potřeba. Úmyslně nepíši zbytečná, protože i mě by se čas od času hodila, jen se snažím poukázat na to, že ne každý ji využije a dá se nahradit. Na druhou stranu, pokud nemáte připojení k internetu, se SkyDrive a veškerou synchronizací máte smůlu a potom budete litovat, že se dokumenty nedají třídit do složek přímo v telefonu.

Ještě bych rád zmínil poslední z věcí, na kterou narazíte v diskuzích pod každým článkem o WP, tedy absenci aplikací. Abych pravdu řekl, stačí hledat. Situace na Windows Store se od počátků WP výrazně zlepšila a většinu aplikací na které jste zvyklí z ostatních systémů najdete i zde, nebo si najdete náhradu. Uvedu jeden příklad. Vzhledem k tomu, že rád sportuji a často běhám nebo jezdím na kole a bruslích, byl jsem zvyklý používat na Symbianu i Androidu Sports Tracker, který je na Windows Phone jedním slovem příšerný. Stačí ale chvilka hledání a narazíte na Runtastic, který funguje výborně a navíc přidává možnost připlatit si za další rozšíření.

Na zbytek nedostatků, jako absence notifikačního centra nebo jednotné nastavení hlasitosti, si prostě člověk musí zvyknout nebo doufat, že se dočká nápravy v dalším updatu. Na oplátku dostanete pěkně vypadající telefon s rychlostí, která u Androidu ani iOS nemá obdoby, výborným fotoaparátem a skvělým displejem. Za celé dva měsíce používání jsem s Lumií 925 neměl kromě počátečních problémů s baterií žádné potíže a mohu ji s klidným svědomím doporučit. Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaký telefon takto nadchnul a myslím, že pokud se bude Windows Phone dále zlepšovat tímto tempem, zůstanu mu věrný ještě dlouhou dobu.

Autor: Vladimír Hach

 1. paja paja

  Pěkně napsaná recenze.a souhlasím,jen bych doplnil jednu výtku systému a to je ovládání hlasem,to ostatní systémy zvládajíí a je to stará věc a telefonek to umí,takže nechápu proč na tom microsoft nezapracuje.Koupit si hardvér kreý to zvládně a nefunguje to kvůli systému no je to mínus.A další maličkosti jak píše autor recenze,jako je nefunkčnost budíku při vyplém telefonku atd.snad to časem aktualizace napraví.

 2. Martin Martin

  Pardon,ale recenze je úplně na h….. Vůbec jsem se nic nedověděl a protože nad telefonem přemejšlim,tak mi moc nepomohla v rozhodnutí.Co chybějící pamětové karty,kde je nějaká zajímavá funkce.O co je tedy lepší než konkurence atd !!!????????

  • Nemělo jít ani tak o recenzi, jako spíš o shrnutí dojmů z používání. Pokud máte konkrétní dotaz, zeptejte se ve fóru. Za sebe mohu říct, že neuděláte chybu 😉
   Chybějící paměťové karty jsou problém pro lidi, kteří potřebují velké množství dat neustále u sebe, to můj případ není, proto jsem o tom úmyslně nepsal. V telefonu mám jen hudbu a aplikace, na zbytek mám SkyDrive.
   Lepší je o WindowsPhone a fotoaparát. Pokud se Vám WP nelíbí, ani o 925ce neuvažujte, pokud ano, je to v dané ceně výborná volba, které se Androidí konkurence fotoaparátem a rychlostí systému ani nepřiblíží.

 3. Nemělo jít ani tak o recenzi, jako spíš o shrnutí dojmů z používání. Pokud máte konkrétní dotaz, zeptejte se ve fóru. Za sebe mohu říct, že neuděláte chybu 😉
  Chybějící paměťové karty jsou problém pro lidi, kteří potřebují velké množství dat neustále u sebe, to můj případ není, proto jsem o tom úmyslně nepsal. V telefonu mám jen hudbu a aplikace, na zbytek mám SkyDrive.
  Lepší je o WindowsPhone a fotoaparát. Pokud se Vám WP nelíbí, ani o 925ce neuvažujte, pokud ano, je to v dané ceně výborná volba, které se Androidí konkurence fotoaparátem a rychlostí systému ani nepřiblíží.

Komentáře jsou uzavřeny, ale <a href="https://newnokia.cz/nokia/dva-mesice-s-lumii-925/trackback/" title="Trackback URL na tento článek">trackback</a> a pingback jsou aktivní.