Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Přidaná hodnota Nokia Lumia. S důrazem na fotografování!

Michal Poláček 4

Jakou přidanou hodnotu nabízí Nokia zájemcům o telefony řady Lumia? Pojďme se na to podívat blíže.

Pokud sháníte nový telefon jehož operačním systémem by měl být právě Windows Phone 8, nemáte zrovna na výběr, co se výrobců týče. Na trhu s WP jsou prakticky vzato zastoupeni pouze čtyři výrobci – Huawei, HTC, Samsung a Nokia – navíc například Samsung pouze jedním modelem.
Vzhledem k tomu, že Windows Phone ze své podstaty neumožňuje přizpůsobení operačního systému různými nadstavbami podobně jako je tomu u Androidu, jediné čím se telefony liší je jejich hardware. Čím tedy mohou výrobci těchto mobilů bojovat o potencionální zákazníky? Nokia jde na to chytře, nabízí majitelům svých telefonů exkluzivní aplikace. Je to ale dostatečná motivace pro koupi telefonu právě od tohoto výrobce, navíc když některé aplikace vyvíjené Nokií (ne všechny) lze instalovat i na zařízení ostatních výrobců? To už nechám na vás. Nyní se podíváme co přesně Nokia svým zákazníkům nabízí.
Nejspíš každý ví, že Nokia stojí za sadou navigačních aplikací nazvaných souhrnně Here nebo za prohlížečem Xpress, ty dnes necháme stranou a zaměříme se na aplikace určené pro pořizování a následnou úpravu fotografií.
Nokia Camera
Jak už napovídá název, jde o první z řady aplikací pro fotografování. A hned o tu nejzajímavější. Tato aplikace slučuje původní Nokia Smart Cam a Pro Cam. To znamená, že máte dvojnásobek možností najednou a nemusíte se zdržovat přepínáním mezi aplikacemi. Základní automatický režim se v podstatě neliší od vestavěné aplikace Fotoaparát. Nabídne vám možnost nastavit použití blesku a také vybrat jeden ze tří přednastavených režimů snímání – automatický, noční a sport. Po přepnutí do manuálního nastavení máte možnost upravovat rychlost závěrky, expozici, ISO vyvážení bílé a samozřejmě si můžete i sami vybrat, kam chcete zaostřit. Kromě jednoduchých fotografií a nahrávání videa zvládá Nokia Camera také sekvenční snímání. To vám umožní zaznamenat sérii snímků, kterou lze poté dále upravovat. Můžete například zvýraznit pohyb, odebrat pohybující se objekty nebo třeba kombinovat obličeje ze série snímků tak, aby všichni na fotce měli otevřené oči a úsměv na tváři. Nokia Camera rozhodně stojí za vyzkoušení.
Stažení Nokia Camera
Nokia Cinemagraph
Cinemagraph je celkem zajímavá aplikace, která vám umožní zachytit něco mezi fotkou a videem. V podstatě natočí krátké video, ze kterého vybere pohybující se části a vy máte možnost nechat je animovat. To znamená, že výsledným produktem je fotka, jejíž část je animovaná. Výslednou animaci poté můžete nahrát na Nokia server a dále sdílet přes sociální sítě. Bohužel není možné sdílet výsledný obrázek nebo, chcete-li, animaci sdílet přímo například na Facebook nebo Google+ a musíte využívat odkazování na Nokia server.
Stažení Nokia Cinemagraph
Nokia Creative Studio
S pomocí této aplikace dokážete své snímky proměnit v umělecká díla. Tedy, ne až tak doslova. Nicméně se základními úpravami fotografií si poradí s přehledem a navíc přidává několik zajímavých funkcí. Začněme od těch jednodušších, mezi které patří například koláže. Nevím,jestli jsem jen nepřišel jak na to, nebo aplikace neumožňuje upravit poměr velikostí jednotlivých snímků v koláži, což mě celkem mrzí, protože jsou aplikace, které to zvládají bez problémů. Dalšími funkcemi jsou například rozmazání, odstranění červených očí nebo aplikování filtrů. Jednou ze zajímavějších funkcí je zvýraznění jedné barvy, kdy zbytek obrázku zůstane v odstínech šedi. Ovládání aplikace zvládne každý a k dispozici je i pár instruktážní slidů pro ty, kteří b si snad nevěděli rady.
Stažení Nokia Creative Studio
Nokia Glam Me
Další z řady aplikací pro fotografování, tentokrát mířena hlavně na milovníky autoportrétů. „Nelíbí se vám jak vypadáte a přesto chcete na sociálních sítích zaujmout, právě pro vás je Nokia Glam Me.“, zhruba tak nějak by mohl znít propagační slogan pro tuto aplikaci, protože hlavní funkcí je zde úprava a vylepšování vámi pořízených autoportrétů. Můžete využít nástroje na zjemnění pleti, zvýraznění očí a spoustu dalších. Jen si dejte pozor, aby člověk, který vás viděl jen na fotkách pořízených Nokia Glam Me, nebyl při prvním osobním setkání lehce v šoku.
Stažení Nokia Glam Me
Nokia Panorama
Nemyslím si, že by bylo třeba vysvětlovat, k čemu slouží aplikace se slovem Panorama v názvu. Jednoduše a bez jakékoli možnosti nastavení vyfotíte pět snímků vašeho okolí a aplikace je poskládá jako panorama a umožní vám je sdílet kam se vám jen zachce. S pořizováním snímků vám pomůže gyroskop.
Stažení Nokia Panorama
Nokia Refocus
Pokud si rádi hrajete se snímky až po jejich pořízení, Refocus se vám jistě bude líbit. Umožní vám totiž nejdříve pořídit fotografii a až poté vybrat, kam chcete zaostřit. Odpověď na otázku „jak je to možné?“, je jednoduchá. Telefon pořídí několik fotografií (2-8) přičemž každá bude zaostřená na jiný bod. Následně se snímky složí a vy si můžete vybrat, které části mají zůstat ostré a které ne. Déle můžete také zvýraznit barvu. Popravdě řečeno, zní to celkem zajímavě, ale v praxi potřebujete dobré světelné podmínky a i přes to někdy snímky nevypadají, jak byste si představovali.
Stažení Nokia Refocus
PhotoBeamer
Nakonec jedna zajímavá aplikace pro zobrazování fotografií na jakékoli obrazovce s připojením k internetu. Stačí například na vašem PC nebo Smart TV zadat adresu www.photobeamer.com a v mobilu zapnout tuto aplikaci. Dále již jen necháte telefon načíst zobrazený QR Code a můžete se všem v okolí pochlubit svými fotografiemi. Jednoduché, rychlé, geniální. Jedinou nevýhodou je datová náročnost, pokud nejste připojeni přes Wi-Fi.
Stažení Photobeamer
Tím jsme u konce výčtu foto aplikací od Nokie. Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskusi nebo na našem fóru.

Komentáře jsou uzavřeny, ale <a href="https://newnokia.cz/nokia/pridana-hodnota-nokia-lumia-s-durazem-na-fotografovani/trackback/" title="Trackback URL na tento článek">trackback</a> a pingback jsou aktivní.