Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Prodej Nokie definitivně odsouhlasen!!! Geekové zuří!

Michal Poláček 3

Konec dohadům a spekulacím. Jak jsme Vás prvotně informovali, tak na schůzi valné hromady akcionáři Nokie odsouhlasili prodej divize Nokia Devices and Services svému softwarovému partnerovi. Tedy společnosti Microsoft, 99,7% akcionářů souhlasilo s prodejem společnosti Microsoft, což představuje přibližně 80% akcií společnosti Nokia.

Někteří akcionáři, na druhé straně, byli naštvaní, ale to nezastavilo většinu, jenž schválila dohodu v hodnotě zhruba 7,2 miliardy dolarů.
Steve Ballmer uvedl v tiskovém prohlášení „Je to odvážný krok do budoucnosti výhodný pro akcionáře i zájemce o výrobky obou společností,“
Na webovkách ekonomického magazínu Forbes jsem se dočetl, „Časy tržní kapitalizace Nokie na úrovni 110 miliard eur jsou dávno pryč. Vidět reálnou cenu divize Devices and Services za 5,4 miliardy eur je doslova šokující.“
Zhruba 32 tisíc zaměstnanců Nokie i další vysocí manažeři odchází pracovat pro Microsoft.
Microsoft si odkoupením mobilní divize Nokie znatelně vylepší svou nynější pozici na mobilním trhu. Jelikož mobilní zařízení postupně vytlačují z trhu klasické stolní PC
Analytik BBC Leo Kelion říká, že „bude zajímavé sledovat, jestli se Samsung, HTC a Huawei po oznámení akvizice neodkloní od platformy Windows Phone.“
Microsoft bude po dokončení obchodu vlastnit značky Asha a Lumia a deset let bude moci používat i značku Nokia (ovšem nikoliv pro chytré telefony). Ta nadále zůstane ve vlastnictví Finů, kteří ji budou Microsoftu licencovat.
Je velmi zajímavé, že od té doby co se dostal Stephen Elop jako první cizinec do vedení Finské Nokie šlo vše od desíti k pěti. Nokia se začala postupně propadat po tom co právě Elop rozhodl, že Nokia opustí své systémy Symbian a MeeGo a přejde k systému Windows Phone až k dnešní situaci.  Akcionáři naznali, že bude lepší mobilní divizi prodat, dokud má ještě nějakou slušnou pověst.
Podle webu britské BBC, Elop obdrží osmnáctiměsíční plat a k tomu část peněz z firemních transakcí, tedy bonus ve výši zhruba půl miliardy korun. Samozřejmě že finská vláda nad ztrátou firmy logicky zuří. „Je opravdu obtížné pochopit podstatu tohoto bonusu,“ uvedl podle BBC Jan Vapaavuori (finský ministr hospodářství) a neskrýval při tom své emoce.

Zdroj: forbes, www.intomobile.com/, www.bbc.co.uk , www.reuters.com

  1. Jano z lessa Jano z lessa

    Co len Geekovia ??? Kazdy kto ma trosku rozumu !! Bez europskeho telefonu to bude tragedia a nezadnime na to ze csetko dolezite vymyslela NOKIA – ostatny len prevzali, skopirovali ci ukradli !

Komentáře jsou uzavřeny.