Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Uživatelská recenze: Nokia Lumia 820 – barevná kráska s omezenými schopnostmi

Michal Poláček 0

Nokia Lumia 820 je nepřímý nástupce úspěšného modelu Lumia 800, který byl představen v roce 2011 jako první model s operačním systémem Windows Phone. Tento telefon jsem používal dva měsíce, velmi jsem si na něj zvykl a splňuje (téměř) všechny moje potřeby.

Balení

Kvádrová modrá tuctovka ze 100% recyklovatelné nikoho nepřekvapí. Pečlivě strukturované balení skrývá přístroj s baterií, černý USB kabel i se zásuvkovým adaptérem AC-50E, dále informační brožury a sluchátka WH-208 včetně náhradních špuntů. Což ovšem velmi potěší je barva těchto špuntových sluchátek, alespoň v případě oficiální distribuce Lumia 820 jsou v barvě telefonu, v našem případě se jedná o sněhově bílá.

Vzhled

První, co vás na Nokia Lumia 820 učaruje je její vzhled, oproti nepřímé předchůdkyni se nejedná o opakování stejné designové písničky, vzhled ala N9 je již ohraný… Pokud ale finskému designu podlehnete, těžko se vám od něj odchází. V kombinaci s výměnným krytem se jedná o skutečný poklad, v bílé vypadá opravdu luxusně. Naopak v oblíbené černé by se stala tuctovkou, ovšem je nabízena také v červené, žluté, modré i fialové. Nemluvě o tom, že si kryty můžete dokoupit klidně všechny a nasadit libovolný dle nálady nebo jako doplněk k vašemu oblečení.

Výkon

V telefonu tepe duální procesor Qualcomm MSM8960 o taktu 1.5 GHz. Spolu s obrovskou operační pamětí 1024MB (v této cenové kategorii) je telefon velmi svižný a ani při náročnějších úkolech  nedává zaváhání znát. Lumia 820 se mi za dobu 2 měsíců ani jednou nerestartovala, což se s jistotou nedá říct o jiných androidových smartphonech.

Rozměry

Rozměry telefonu jsou přijatelné, 123,8x 68,5 x 9,9mm, nejedná se tedy o žádné pádlo, se kterým můžete hrát ping-pong, ani o těžítko. (165g) Uhlopříčka displeje 4,3″ je pro běžné potřeby dostačující, dle mého názoru téměř ideální. Bez autokorekce by se mi na něm ovšem psalo o stupeň hůře.

AMOLED s Clearblack

Atraktivnost dodává telefonu i kvalitní displej doplněný technologií ClearBlack, která věrně zobrazuje černou. AMOLED má své nesporné výhody v čitelnosti, ovšem nesmíme zapomínat, že na dotykovém telefonu je to „vysávač“ baterky. Proto permanentně jedu na úsporném režimu, za prvé prodlužuji výdrž, a hlavně především mě v noci bolí oči. (někdy bych si přál i jas ještě snížit) Co se týče čitelnosti na slunci, je vhodné ji nechat telefon regulovat automaticky.
Nevýhodou toho typu displeje může být vypalování pixelů, což bylo charakteristické v ranějších verzích, např. u čtyřpalcové E7-00 nebo 3,7″ Lumia 800.

Optika Carl Zeiss

Na Nokiích jsem měl vždy rád, že skvěle fotí. Společnost dlouhodobě spolupracuje s jedním nejznámějších výrobců optiky – Carl Zeiss. Pokud je telefon takto označen, tak fotit je s ním jedna radost a s Lumia 820 vyloženě potěšení. S žádným jiným telefonem jsem tolik nenafotil jako s tímto strojem, akorát je tu jedna obtíž, limituje vás malá vnitřní paměť. Samozřejmě lze ji rozšířit paměťovými kartami, ale uživatelsky máte k dispozici „pouze“ 6,7GB. Vězte, že s 8Mpix fotoaparátem jde rychle dolů, kór v režimu natáčení.
Nejsem nějaký zvlášť technicky náročný fotograf, valím na automatiku, ovšem prostě i tak produkuje skvělé fotky. Telefon se spíše používá pro zachycení momentek, ale nemusíte se za něj stydět i na cestách. „Mumia“ 820 v běžném provozu hravě nahradí i digitální fotoaparát, navíc vzhledem k propojenosti s Outlook účtem máte fotky okamžitě k dispozici na „cloudu,“ záleží zda nahráváte snímky přes data nebo Wifi.

Výdrž

Pokud akceptuje moji radu mít zaplý úsporný režim permanentně, tak se při střídmém užívání dá dosáhnout dvou dnů s přehledem. Jak již bylo zmíněno, jedná se pouze o 1650 mAh, což je v dnešní době málo, a ještě k tomu na AMOLEDu. Což mě příliš netěší, baterie se přehřívá. Např. po hodině zapnutého Waze mi doslova hořela kapsa.

Zvuk

Nokia Lumia 820 má pouze jeden reproduktor, což je poměrně škoda. Telefonu by ten druhý pro stereo-efekt slušel. Při hraní her se mi jej omylem dařilo prstem zakrývat a na hlasitost 10 jsem jej neslyšel. Naopak při nahrávání videa nebo audio záznamu mikrofon exceluje, dokonce i v hlučnějším prostředí.

Windows Phone

Úspěšnost moderního dotykového telefonu určuje systém. Použití WP je kapitola sama pro sebe, někteří zarytí fanoušci se s jeho nasazením do Nokií dosud nesmířili, mezi něž patřím i já, nicméně systém je primitivní a funkční, a o tom to je. Telefon běží svižně, seká se a restartuje pouze ve výjimečných případech.
Americká filosofie jednoduchosti vyšla Applu, Microsoft se po jeho vzoru rozhodl koncipovat Windows Phone. Tedy nástupce neúspěšných Windows Mobile, se kterými se snažil MS proniknout na trh již v roce 2003…
Dlouho jsem se Windows Phone ve svém telefonu bránil, za prvé mi vadilo, že jím byl diskutabilně nahrazen Symbian, a taky vzhledem k jeho uzavřenosti. Jako sociální maniak jsem si ovšem na tento systém zvykl a přechod z Lumia 710 ve verzi 7.8 zpět na Symbian Belle byl poměrně náročný.
Po období, co jsem jel na Vodafone 353, S40 a nedotykovém Symbianu, jsem si pořídil Nokia Lumia 520 a objevil naplno výhody WP8…

Nokia Lumia

Důvod, proč si pořídit Windows Phone je Nokia Lumia. Tedy nadstavbové služby. Srdce zaplesá nejen fotografickým nadšencům (Chytrý fotoaparát, Glam Me, Cinemagraph, Creative Studio, Panorama), ale i uživatelům zvyklým na mapové a navigační služby Here (Drive+, Maps, City Lens). V rámci Marketplace je k dispozici série Nokia Collection, která nabízí exkluzivní aplikace pouze pro Lumie.
Nejen byznys sféra ocení plnohodnotné Microsoft Office, ale i perfektního emailového klienta. Ovšem vzhledem k uzavřenosti systému se hůře pracuje s přílohami. Většinu příloh, se kterými přístroj pracuje otevřete, nicméně z telefonu lze bohužel posílat pouze obrázky a videa. Tento neduh úložiště supluje SkyDrive, který nabízí 7GB místa pro uživatelské soubory. (zálohy dat, fotografie, videa, dokumenty atd.)
Propojení s Windows Live účtem se také hodí i v rámci zálohy telefonu, odpadá nutnost nahrát po aktualizaci softwaru nebo výměně všechen obsah znovu, což přijde rozhodně vhod. Horší variantou však je, že vaším dalším telefonem není Windows Phone. Přetáhnout obsah lze samozřejmě přes bluetooth, popř. „vytáhnout“ z Outlooku.
Poznámky si lze zapsat i do „cloudové“ One Note. Hojně jsem také využíval synchronizovatelný Kalendář, který mě často i zachránil před možným trapasem.

GDR3 alias Lumia Black

Nejnovější aktualizace Lumia Black  (GDR3) přináší především „plnohodnotný“ mutitasking. Tedy (konečně) přibyl „křížek“ na ukončení nepoužívaných aplikací. Mezi méně viditelné funkce náleží zámek orientace, mód řidiče, možnost obnovení zálohy při prvním spuštění zařízení prostřednictvím Wi-Fi, vylepšení sdílení internetu, možnost nastavení vlastních zvuků notifikací u sms, emailu a aplikací dalších stran, podpora displejů s FullHD rozlišením,podpora nového výkonnějšího hardwaru – čtyřjádrové procesory – Qualcomm Snapdragon 800, přidání nových API, díky kterému mohla Nokia zdokonalit Glance Screen, tzn. zobrazovat notifikace zmeškaných událostí na uzamčené obrazovce.

Aplikace a hry

Windows Phone všeobecně je vytýkán nedostatek aplikací. Jsme ale v roce 2014, kdy se objevil např. oblíbený Instagram nebo netradiční navigace Waze. Dlouhodobě využívám Adobe Reader, Foursquare, Geocaching Plus, ICQ, Office, Shazam, Tapatalk či WordPress. Nechybí samozřejmě Skype nebo množství českých aplikací od Mobildrive, např. TV program nebo ČT Sport.
Co se týče her, tak je to horší. Vzhledem k propojení s Xbox (analogické s historickými Ngage) se ovšem blýská se na lepší časy. Podařil se Asphalt 8: Airborne, který šlo stáhnout dokonce i bezplatně a poměrně se mi líbily The Sims FreePlay. Ovšem hry jsou to veliké, takže opět váš limituje miniaturní vnitřní paměť.

Praktické funkce, které nejsou tolik na očích

Autokorekce: Velký pomocník při psaní zpráv, ochrání vás před možným trapasem. Občas to ovšem telefon někdy nevychytá a vznikají doslova paslova.
Bezdrátové nabíjení: Po výměně krytu zařízení podporuje příslušenství standardu Qi. Navzdory tomu, že nabíjení přes kryt je méně efektivní, tak odpadá nutnost připojovat kabel do MicroUSB. Stačí jen položit na „desku“ a přístroj se nabíjí. Samozřejmě, že bezdrátová nabíječka musí být zapojena v zásuvce.
Sdílení internetu: Poměrně běžná funkce novějších smartphonů umožní sdílet mobilní připojení až pro 8 zařízení. V základu navíc obsahuje WPA2 ochranu.
Lupa: Po nastavení této položky lze dvojitým poklepáním přiblížit displej, což se může hodit např. při prohlížení internetu
Otisk obrazovky: Pomocí tlačítka „windows“ a „vypínacího tlačítka/zámku telefonu“ otiskne snímek obrazovky. Což se hodí především do recenzí her a aplikací.
Řeč: Hlasové ovládání telefonu se vždy hodí.  Při nejhorším si pouze zopakujete světový jazyk, protože český jazyk (bohužel) v nabídce chybí.
QR čtečka: Bing tlačítko skrývá kromě hezkých obrázků pod „okem“ i čtečku; kromě QR můžete naskenovat informace z CD nebo DVD, což se poté pokusí telefon přes Bing vyhledat.

Technické specifikace

  • Rozměry: 123,8 x 68,5x 9,9mm
  • Hmotnost: 160g
  • Sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (100|50 Mb/s)
  • Displej: 4,3″ AMOLED s ClearBlack; 800x480px; jemnost – 217 DPI
  • Procesor: Dvoujádrový; Qualcomm MSM8960, ARM v7; 1,5 GHz
  • Paměť: interní 8GB + microSDHC až 64GB, RAM: 1024MB
  • Fotoaparát: 8.7 Mpx s optikou Carl Zeiss, autofocusem a 2xLED; video – 1920x1080p (FullHD)
  • Konektivita: Bluetooth 3.0, Wifi 802.11 a,b,g,n; NFC,GPS
  • Baterie: Li-Ion, 1650 mAh

Závěr

Nokia Lumia 820 není již žádnou horkou novinkou, nicméně troufám si tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších telefonů do běžného provozu. Možná zamrzí nižší kapacita baterie (jen 1650 mAh), jejíž použití v kombinaci s AMOLED displejem mírně postrádá smysl. Za současnou cenu pod 6000,- se jedná o solidní přístroj, který rozhodně majitele nezklame.
Za zapůjčení bílé Nokia Lumia 820 děkujeme našemu partnerovi Agora DMT.

Komentáře jsou uzavřeny.