Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

CES 2014: Souhrn toho nejdůležitějšího

Michal Poláček 0

Každoroční technické nadšení – veletrh CES – v Las Vegas již probíhá a novináři nám předkládají články o novinkách, které se chystají do prodeje nebo jsou nějakým způsobem zajímavé. Letos se však CES nese v podivné atmosféře, řekneme si proč a shrneme si nejdůležitější novinky.
V posledních letech měl CES vždy téma, do kterého se zapojili největší značky a kolem kterého je největší rozruch. V posledních letech to byl 3D obraz, 4K rozlišení televizí nebo tabletů. Letos ale žádné dominantní téma není, jen se očekává představení různých „nositelných zařízení“. 
První novinkou jsou chytré brýle, nejsou však od Googlu. Jsou od firmy Epson a jedná se o model Moverio BT-200. Brýle můžete propojit s Android zařízením. V brýlích samotných také běží Android, konkrétně 4.0.4, zvuk přehrají ve standartu Dolby Digital Plus a poradí si s 3D obrazem. Může spouštět základní aplikace, brýle totiž obsahují dvoujádrový procesor o taktu 1,2GHz. Z běžných věcí jsou k dispozici ještě WIFI, Bluetooth, kamera, mikrofon, GPS a gyroskop. Interní paměť je velká 8GB a je možno ji rozšířit přes MicroSD kartu. Starý model stál $700, takže tento bude minimálně stejně drahý. 

Epson Moverio BT-200

A ještě jedna krátká novinka od chytrých brýlí, s pomocí Google Glass budete moci „ovládat“ automobily Hyundai. Možné budou jen menší věci jako odemknutí, či nastartování.
Nyní se podíváme na mobilní grafický čip od firmy Nvidia, jedná se o čip s označením Tegra K1. Jedna ze zásadních věcí je hlavně ta, že má architekturu, jakou známe z počítačů. Prodávat se budou dvě verze, 32bit a 64bit. 32bitová verze má 4 jádrový procesor o frekvenci až 2,3GHZ a 64bitová 2 jádra o frekvenci až 2,5GHz. Obě verze grafického čipu mají (neuvěřitelných) 192 jader CUDA, architekturu Kepler, která je použita i v grafických čipech pro počítače. A podporují DirectX 11.2 a OpenGL 4.4. Čip je dokonce výkonnější, než stará série herních konzolí, konkrétně než Xbox360 a PS3. Kvůli spotřebě 5W se však dá očekávat, že nebude dostupný pro mobilní zařízení, ale spíše pro chytré automobily a další. 32bitová verze má být dostupná do první poloviny roku 2014 a 64bitová v druhé polovině roku 2014.

Nvidia Tegra K1

K tomuto grafickému čipu se váže další zajímavá věc, v posledních dnech se zejména v zahraničí řešily podivné znaky v obilí, na CESu na konferenci Nvidie však vyšlo najevo, že to byl pouze chytrý marketingový tah. V obilí byl vyobrazen čip Tegra K.
Jako poslední se podíváme na all-in-one PC od Aceru. Má 27″ displej o rozlišení 2 560 × 1 440. Běží na systému Android 4.2 Jelly Bean. A ještě něco k hardwaru, má procesor Nvidia Tegra, 16GB RAM, WIFI, webkameru, HDMI, USB 3.0. Stojí $1099, tedy v přepočtu 22 000Kč bez DPH.Acer TA272 HUL
Zdroj: Živě.cz