Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Objasňujeme pojmy: NFC … Co to přesně je a jak funguje?

Michal Poláček 0

Dnes se vám pokusím jednoduše přiblížit Co to je a jak funguje NFC.

Near Field Communication je založena na indukční vazbě, kde volně spojený indukční okruh, sdílí data na vzdálenost několika centimetrů. Rozdíl mezi NFC zařízením a NFC tagem spoččívá v tom, že NFC zařízení může pracovat v režimu čtečky/ zapisovačky a režimu peer-to-peer. Tag NFC je obvykle pasivní zařízení (např. integrovaná čipová plocha na plakátu), která ukládá data, která lze přečíst prostřednictvím NFC čtečky (telefon). Tagům se říká pasivní protože nevyžadují žádné napájení. To ale není tak úplně pravda, bez energie by samozřejmě nefungovaly, pouze nejsou napájeny přímo. Elektřinu jim totiž dodáte právě telefonem. Tagy využívají jevu elektromagnetické indukce, protože jim stačí pár desítek mikro wattů. NFC tagy jsou složeny ze dvou částí, a to z antény a čipu. Anténa je tou rozměrnější částí, protože pomocí ní probíhá přenos energie a dat. Díky tomu je velikost NFC tagu limitována.

Near Field Communication (NFC) dělá život jednodušší a pohodlnější pro spotřebitele na celém světě tím, že zjednodušuje transakce, výměnu digitálního obsahu a připojení elektronických zařízení pouhým dotekem. NFC vytvoří nové a univerzální rozhraní pro stávající zařízení pomocí jednoduché dotykové interakce. NFC mosty vyplňují mezery mezi stávajícími technologiemi a zařízeními. NFC Umožňuje One-Touch Nastavení Wi-Fi a Bluetooth, kdy NFC je schopno nahradit párování Bluetooth zařízení, nebo konfiguraci sítě Wi-Fi pomocí klíče, pouhým dotykem dvou zařízení, které mají být párovány nebo připojeny k síti, nebo přiblížením telefonu k NFC tagu. Jednoduchost použití je zde podstatná. Dále se můžete s NFC potkat třeba v práci, kdy magnetické čipy/karty používané pro evidování docházky jsou také založeny na technologii NFC. NFC tagy mohou obsahovat informace, se kterými počítá aplikace v mobilním telefonu a na jejich základě pak spustí určitou akci nebo aplikaci. Na tagu bude umístěna webová adresa například s jídelním lístkem nebo s užitečnými informacemi. Aby se nemusely štítky v případě změny adresy neustále přepisovat (navíc mohou být proti přepsání uzamčeny), lze využít přesměrovávač, například portál www.NFClink.net. Ten umožňuje v podstatě vzdálenou správu obsahu NFC tagů.

NFC poskytuje řadu výhod pro spotřebitele a podniky, jako jsou:

• NFC je intuitivní a interakce je použitelná jednoduchým dotykem
• NFC je ideální pro nejširší spektrum odvětví, prostředí a použití
• Je otevřené a založené na standardech: technologie NFC následuje všeobecně zavedené normy ISO, ECMA, a normy ETSI
• Je technologií umožňující rychlé a jednoduché nastavení bezdrátových technologií, jako Bluetooth, Wi-Fi připojení na internet, atd.)
• Ze své podstaty je bezpečné, protože NFC přenosy jsou realizovány na krátkou vzdálenost (od milimetru do několika centimetrů)
• Je interoperabilní, to znamená, že pracuje s existujícími technologiemi bezkontaktních karet
• Je Security-ready což znamená že NFC má vestavěné funkce pro podporu zabezpečených aplikací

Více informací o NFC se můžete dozvědět třeba zde.

Komentáře jsou uzavřeny.