Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Objasňujeme pojmy: Diagnóza jménem Nomofobie!

Michal Poláček 0

Pojem Nomofobie (anglicky nomophobia), značí strach z nekontrolovaného odpojení kontaktu přes sítě mobilních telefonů.

Termín byl ve skutečnosti vytvořen spojením slov NO (ne), Mo [Mobile (Mobilní)] a FOBIE (úzkostná porucha).
Nomofobici jsou velmi nápadní svým chováním. Při chůzi po ulici, se najednou zastaví a pomalu nasají vzduch. Vypadají, jako kdyby mohli být v nějakém duchovním spojení s přírodou. Pak se začnou obávat, naskakuje jim husí kůže po celém těle. Obracejí se na vás a se strachem z hrozící zkázy říkají: „Není tu žádné pokrytí sítě.“
Bohužel ale toto není jediný příznak. Tito lidé mají panickou hrůzu z toho, že se jim jejich mobilní miláček vybije a oni nebudou mít nabíjecí kabel. Když už dojde na takovou situaci, kdy se jim telefon vybije a nemají svůj kabel, tak jsou často schopni i za obyčejné zapůjčení nabíječky nebo kabelu, popřípadě za nabití telefonu zaplatí větší či menší finanční obnos. Může se zdát, že mají nadlidské vidění. Nomofobici mohou být schopni rozpoznat zásuvku z 50 metrů. Mohou také přijít do nové místnosti a do půl minuty, vědět kde se nachází každá elektrická zásuvka a také to, zda by k ní měli pohodlný přístup s nabíječkou. Také stále kontrolují stav nabití svého telefonu a pro jistotu ho několikrát denně nabijí.
„Někteří lidé skutečně zažívají panickou hrůzu, pokud nemohou použít svůj mobilní telefon, mám i takové pacienty, kteří jsou schopní odejít během dne ze školy nebo ze zaměstnání, pokud se jim mobilní telefon nepodaří ráno najít nebo ho zkrátka zapomenou doma,“ řekl televizní stanici CNN australský psycholog Michael Carr-Gregg.
„Víme, že mozek lidí, kteří svůj mobilní telefonu užívají příliš, na něj reaguje jako na drogu,“ prohlásila psycholožka Elizabeth Watermanová.
Podle britských vědců trpí nomofobií převážně lidé kolem 20 let, nemoc postihuje z větší části ženy. Autoři výzkumu ale jedním dechem dodávají, že ve většině případů jsou to naopak muži, kdo s sebou pro jistotu nosí mobily hned dva.
Hlavní varovné příznaky Nomofobie jsou:
• časté monitorování Vašeho telefonu, stavu baterie, síly mobilní sítě.
• Nevhodné využití smartphone na nevhodných místech.
• Nadměrný strach ze ztráty mobilního telefonu.
• Náhlé zvýšení úzkosti a podrážděnost v situacích odpojení od mobilní sítě.
• Používání mobilních telefonů nebo jiných spojovacích zařízení v situaci, kdy významně narušuje běžné činnosti, práci či vztahy s rodinou, nebo společností.
Zdroj: Wikipedia, BBC,CNN

Autor: Daniel Barnet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *